|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na nieczynnej linii kolejowej Trzebinia-Wadowice powstaną rowerowe drezyny

Na razie na torach rośnie trawa po pas i drzewa, ale wkrótce mogą pojawić się na nich również specjalne drezyny. Miłośnicy kolei z Regulic koło Chrzanowa chcą uruchomić rowerowe drezyny na nieczynnej linii kolejowej z Trzebini do Wadowic. Kolejarze popierają pomysł a zapaleńcy już szykują się do uruchomienia przejażdżek na pięciokilometrowym odcinku torów w okolicach Alwerni.

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Fot. Marek Mędela

"Nie ma tutaj prac, które nas przerażają. Będziemy starali się wyczyścić teren i odnowić trasę, która jest bardzo malownicza. Takie drezyny kursują już w Bieszczadach, więc mamy na czym się wzorować" - mówi Radiu Kraków Grzegorz Pater ze Stowarzyszenia Przyjaciół Regulic i Nieporazu. 

Jak dodaje Pater, na razie prace nad przygotowaniem rowerowej trasy rozpoczną sami pomysłodawcy, ale w przyszłości będą myśleć o wsparciu unijnym. Pomysł popiera też burmistrz Alwerni. "Fantastyczna sprawa. Nikt sam z siebie nie przyjedzie na urlop do Alwerni. A drezyna rowerowa na tak pięknym szlaku z pewnością zachęci turystów" - tłumaczy Tomasz Siemek. 

Pomysłodawcy drezyny podkreślają, że byli już na spotkaniu z kolejarzami. "To wszystko działa w dwie strony. My będziemy musieli ten szlak utrzymać. Więc warto i te ścieżkę, i zabytkowy dworzec odnowić. Na stacji można by zaprezentować historię kolei na tym terenie. Mogłaby też tu powstać kasa biletowa" - wyjaśnia Grzegorz Pater. 

Przypomnę, że linia kolejowa z Trzebini do Wadowic powstała pod koniec XIX wieku. Ostatni pociąg pasażerski przejechał nią 13 lat temu. Obecnie wykorzystywany jest tylko niewielki fragment linii kolejowej w pobliżu zakładów chemicznych w Alwerni.

 

 

(Marek Mędela/ew)

81%
19%