- A
- A
- A
Usterka rurociągu w Krakowie została naprawiona. Mieszkańcy mają już ciepłe kaloryfery
Po 24 godzinach, krakowianie mają ciepłe kaloryfery. W niedzielę rano doszło do awarii sieci ciepłowniczej w rejonie skrzyżowania ulic Radzikowskiego i Stachiewicza. Mieszkańcy trzech krakowskich dzielnic mieli zimne kaloryfery. W niedzielę, około godziny 20:00 udało się wypompować wodę z uszkodzonej części magistrali. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie dotarli do uszkodzonego miejsca. Tak jak przypuszczali, powodem awarii było rozszczelnienie rurociągu - ustaliła reporterka Radia Kraków. Usterka została już naprawiona. Ciepło do mieszkań zaczęło już płynąć.W niedzielę rano doszło do awarii sieci ciepłowniczej w rejonie skrzyżowania ulic Radzikowskiego i Stachiewicza. Od razu pracownicy krakowskiego MPEC-u rozpoczęli proces wypompowywania wody z uszkodzonego rurociągu. Trwało to 12 godzin. Trzeba było wypompować około 700 m3 gorącej wody. Dopiero po godz. 19.00 można było zejść pod ziemię i zobaczyć, co tak naprawdę zostało uszkodzone.
Tak, jak przypuszczali pracownicy MPEC-u, doszło do rozszczelnienia rury, ale przyczyną nie była korozja. Nieszczelny okazał się spawany fabrycznie fragment, a samo pęknięcie miało zaledwie kilkanaście centymetrów. Te kilkanaście centymetrów pozbawiło jednak mieszkańców zachodniego Krakowa ogrzewania i ciepłej wody na blisko dobę.
Około godz. 3.00 pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zakończyli spawanie rozszelnionego rurociagu przy ul. Radzikowskiego. Uszkodzona rura była stosunkowo nowa, dlatego nie trzeba było jej wymieniać. Służby zespawały ubytek. Napełnianie zbiornika i naprawionego rurociągu wodą grzewczą trwało do 6 rano.
Niebawem prace rozpocznie komisja, która dopiero ustali przyczynę awarii. W jej skład wchodzą technicy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Kraków rzeczniczka prasowa Przedsiębiorstwa Renata Krężel, raczej można wykluczyć korozję - rozszczelniona rura nie miała nawet 10 lat. Również mało prawdopodobne, aby wystąpienia usterki doprowadził mróz. Kiedy komisja się zbierze, będzie analizować zaistniałą sytuację, miedzy innymi pod kątem tego, czy do awarii mogła doprowadzić fabryczna wada materiału.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest zobowiązane do rozliczenia bonifikaty za nie dostarczanie ciepła przez 24 godzniy. - Rozliczamy się ze wspólnota mieszkaniową albo spółdzielnią, czyli tym podmiotem, który zawierał z nami umowę - mówi Radiu Kraków Renata Krężel, rzecznik prasowy krakowskiego MPEC-u.
Według szacunków miejskiego centrum zarządzania kryzysowego bez ciepłej wody i ogrzewania było od 14 do 17 tysięcy osób. Ciepło nie docierało do 57 ulic. Oprócz budynków mieszkalnych, nieogrzewane były 3 przedszkola, 2 szkoły podstawowe i żłobek.
W nocy termometry w Krakowie pokazywały -16 st. Celsjusza.
Awaria rurociągu, która pozbawiła zachodni #Kraków ogrzewania - naprawiona. Napełnianie zbiornika i rur wodą potrwa jeszcze 2h @RadioKrakow
— Teresa Gut (@TereskaGut) styczeń 4, 2016
W związku z awarią są problemy z dostawą ciepła do bloków na Azorach, Bronowicach i kilku ulic na Prądniku Białym. Przerwa w dostawie energii cieplnej dotyczyła następujących budynków:
- ul. Arciszewskiego
- ul. Armii Krajowej
- ul. Balicka
- ul. Bandtkiego
- ul. Bronowicka
- ul. Bzymka-Strzałkowskiego
- ul. Chełmońskiego
- ul. Conrada
- ul. Czepca
- ul. Czerwieńskiego
- ul. Dytmara
- ul. Ehrenberga
- ul. Elsnera
- ul. Głowackiego
- ul. Gnieźnieńska
- ul. Górna
- ul. Jabłonkowska
- ul. Jaremy
- ul. Justowska
- ul. Kowalskiego
- ul. Krakusów 1A
- ul. Kwiatkowskiego
- ul. Lentza
- ul. Lindego
- ul. Machaya
- ul. Mehoffera
- ul. Młynarskiego
- ul. Murarska
- ul. Na Błonie
- ul. Nałkowskiego
- ul. Niska
- ul. Ochlewskiego
- ul. Pileckiego
- ul. Popiela
- ul. Prystora
- ul. Pużaka
- ul. Radzikowskiego
- ul. Rodakowskiego
- ul. Różyckiego
- ul. Rydla
- ul. Stanisławskiego
- ul. Stańczyka
- ul. Stróżeckiego
- ul. Styki
- ul. Szablowskiego
- ul. Trawiasta
- ul. Walewskiego-Wallek
- ul. Weissa
- ul. Wesele
- ul. Wiedeńska
- ul. Wilcza
- ul. Wjazdowa
- ul. Wysockiego
- ul. Zapolskiej
- ul. Zarzecze
- ul. Złoty Róg
- ul. Zygmuntowska
(Paweł Sołtysik/Teresa Gut/RK/kw/ar/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
11:31
Sypie się obwodnica zachodnia Nowego Sącza. Drogowcy musieli wstrzymać prace
-
11:09
Placebo – „RE:CREATED” (2026)
-
10:42
Pluralizm religijny jako konieczność
-
10:41
Arkadiusz Mularczyk (PiS) do dziennikarza: "Pan jest Polakiem w ogóle?"
-
10:33
Ta droga zniknęła pod wodą. Teraz może ruszyć odwadnianie
-
10:16
Ofiara molestowania domaga się 20 mln zł od Archidiecezji Krakowskiej. Kard. Dziwisz nie stawił się w sądzie
-
09:39
Tarnów zmienia zasady ruchu na tymczasowym rondzie. Kierowcy pojadą na wprost
-
08:53
Borax zamiast lekarza. Jak internet sprzedaje fałszywą nadzieję?
-
08:15
Arkadiusz Mularczyk (PiS): Zełeński realizuje agendę Niemiec, by skłócać się z Polską
-
07:46
Tarnów chce więcej kontroli na ul. Lwowskiej. Ciężarówki nadal łamią zakaz
-
07:30
Bezpłatne kontrole rowerów wracają do Krakowa. Akcja startuje na Rondzie Mogilskim
-
07:09
Turystka porażona piorunem w Tatrach. Ratownicy sprowadzali ją pieszo
-
07:00
Pierwsze 1000 dni, presje i perfekcja. Jak mądrze wspierać rozwój dziecka?
-
06:52
Nowa Huta odnawia pamięć o Solidarności. Trwa remont pomnika
-
06:29
Burze i wysoka temperatura w Małopolsce. Noc przyniesie uspokojenie pogody
-
23:00
Stefan Błaszczyński/ Piwnica Świętego Norberta
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze