W planach jest budowa dwóch wiosek po 5 domów dla 20 osób. Pierwsza wioska powstanie w Mampikonach (tu Polacy muszą wykupić ziemię od prywatnych właścicieli), a druga 80 km dalej – w miejscowości Port-Berge (ziemia pod budowę tej wioski już jest, podarowana przez lokalny kościół).

Z informacji przez działających na miejscu misjonarzy wynika, że pomocy paliatywnej potrzebuje kilkanaście osób. Jak mówi Wojciech Zięba, prezes Fundacji, trędowaci na Madagaskarze są wykluczani z życia społecznego. "Często ci ludzie są po prostu przenoszeni do buszu, zostawieni sami sobie. Żyją w skrajnie ciężkich warunkach, czasem dostają jedzenie od sąsiadów lub przychodzą z prośbą o pomoc do którejś z misji" - mówił podczas konferencji prasowej Wojciech Zięba. 

Koszt budowy dwóch placówek to niespełna 200 tysięcy złotych. Organizacja planuje, że wioski dla trędowatych będą gotowe jesienią przyszłego roku. Wtedy też zostanie zorganizowana misja medyczna.  Lekarze pojadą do jednej z wiosek. Zajmą się tam leczeniem i opatrywaniem ran osób we wczesnym stadium choroby. Jak mówi dr Lidia Stopyra, specjalista Chorób Zakaźnych ze Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, ważne jest to, aby szybko rozpoznać przypadki trądu. 

Jak dodała, trudno dokładnie oszacować, ile osób cierpi na trąd, ponieważ choroba rozprzestrzenia się głównie w "dość zapomnianych zakamarkach świata", gdzie panuje nędza. Z trądem jednak – zaznaczyła lekarz – spotkać się można także w wysoko rozwiniętych krajach, w Europie i w Ameryce Północnej, dlatego że podróże są powszechne, a trąd jest chorobą zakaźną.

Według WHO rocznie na trąd zapada około 200 tys. osób. Najwięcej zachorowań notuje się w Indiach, Brazylii, Birmie i na Madagaskarze.

 

POLECAMY!

Zaczęło się od historii i filozofii, a skończyło na studiach pielęgniarskich i opieką nad trędowatymi w różnych szpitalach. Dr Małgorzata Brykczyńska, mieszkająca obecnie w Londynie, z pasją opowiada Marzenie Florkowskiej także o historycznych miejscach związanych m.in. z apostołem trędowatych, ojcem Janem Beyzymem, który w 1912 roku zmarł na Madagaskarze.

POSŁUCHAJ AUDYCJI

 

 

(Teresa Gut, PAP/ew)