|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sprawa palenia w piecu zużytym olejem silnikowym trafi do prokuratury

Po publikacji Radia Kraków, alarm smogowy z Rybnika złożył zawiadomienie w sprawie mieszkańca krakowskich Bronowic, który palił w piecu starym paliwem. Strażnicy miejscy podczas kontroli ukarali go mandatem, ale przedstawiciele Rybnickiego Alarmu Smogowego uważają, że kara powinna być zdecydowanie wyższa.

Posłuchaj rozmowy Kuby Nizińskiego z Andrzejem Gułą z Polskiego Alarmu Smogowego

fot: RK

Przypominamy: Krakowianin palił w piecu... zużytym olejem silnikowym

"To jest przestępstwo. Mamy do czynienia z poważnym naruszeniem prawa. Kara 500 zł nie jest adekwatna do czynu. W Polsce w ogóle jest przyzwolenie społeczne na palenie odpadami. Tak też podobne sprawy były traktowane przez sądy. A pamiętajmy, że paląc śmieciami, narażamy ludzi na choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. To przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Zdaniem działaczy z Rybnika, mężczyzna paląc stary olej, narażał życie i zdrowie swoich sąsiadów. Według kodeksu karnego za takie przestępstwo grozi kara nawet do pięciu lat więzienia.Pełna treść zawiadomienia:

Po zapoznaniu się z zamieszczoną na stronach Radia Kraków publikacją dotyczącą ogrzewania domu zużytym olejem silnikowym : /http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/krakowianin-palil-w-piecu-zuzytym-olejem-silnikowym/ , na podstawie art. 304 par.1 kpk zawiadamiam o możliwości popełninienia p- twa z art. 183 par.1 kodeksu karnego, przez osobę wskazaną w tej publikacji, która dopuściła się spalania oleju silnikowego w domowej kotłowni.

Uzasadnienie:

Art. 183. [Nieodpowiednie postępowanie z odpadami]

§ 1. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Użyte w tym przepisie słowo ,,usuwa” , bez wątpienia oznacza ,,pozbywa się”.

Zmiana art. 183 § 1 KK/ od 10.06.2011roku/ polega na wdrożeniu postanowień art. 3 lit. b dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/99/WE z 19.11.2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo. Zmiana ta wskazuje, że określone w art. 183 § 1 KK zachowanie podlega odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy zagraża życiu lub zdrowiu choć jednej osoby, a nie – jak dotychczas – wielu osób.

Odpowiedzialność karna uwarunkowana została możliwością wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka.

Zawarty w przepisie zwrot "może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka" rozumieć należy jako sprowadzenie realnego i konkretnego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka, przy czym zagrożenie to nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Przepis w tym zakresie jest przestępstwem formalnym. Wystarczy, że narażenie życia lub zdrowia człowieka na niebezpieczeństwo, wystąpi potencjalnie. Odpowiedzialności karnej podlega sprawca, którego postępowanie z odpadami doprowadziło do zagrożenia życia lub zdrowia człowieka, co oznacza, że nie musi wystąpić żaden przypadek śmiertelny ani skutkujący rozstrojem zdrowia.

Szkodliwość procederu spalania odpadów w domowych kotłowniach jest powszechnie znana i nie wymaga dowodu. Zasady postępowania z odpadami uregulowane są w ustawie o odpadach, a termiczne przekształcanie odpadów dozwolone jest wyłącznie w spalarniach lub współspalarniach./art. 155 ustawy/.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, czy usuwanie odpadów polegające na ich spalaniu w domowej kotłowni mogło zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka.

Zagrożenia takie nie mogłoby mieć miejsca, gdyby osoba wskazana w publikacji mieszkała na odludziu, a w zasięgu oddziaływania spalin nie było innej osoby oprócz sprawcy.

Jeżeli było inaczej, to w ocenie stowarzyszenia zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 183 par. 1 kk i uzasadnione jest wszczęcie postępowania przygotowawczego w celu ustalenia, czy popełniono przestępstwo.

Z powodów wyżej nakreślonych zasadne jest złożenie niniejszego zawiadomienia.

 

Zdzisław Kuczma 

 

 

(Kuba Niziński/ko)

 

61%
39%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 65

Czwartek, 10 grudnia 2015, 00:26

@Folunat, zgadzam się z tym, że trzeba solidarnie przestrzegać zasad współżycia i szanować się i wspierać nawzajem, ale ta patologiczna toksyna, jaką ziejesz, nijak się ma do tego, o czym mówisz.

Odpowiedz

bobo

Piątek, 4 grudnia 2015, 15:21

@Folunat

A ja ci życzę z całego serca żebyś wyzdrowiał psychicznie.

Odpowiedz

Piątek, 4 grudnia 2015, 15:21

@Folunat

Oby!

Odpowiedz

Piątek, 4 grudnia 2015, 15:19

To się zaczyna już w podstawówce: jak Janek pobije Tomka i Tomek powie to pani, to zły jest Tomek a nie Janek. Nie wiem ile pokoleń musi minąć zanim Polacy zmienia swoje głupie myślenie A oto najnowszy raport: http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105407,19273803,polska-oddycha-rakotworczym-benzo-a-pirenem.html

Odpowiedz

ccc

Piątek, 4 grudnia 2015, 11:41

@Folunat

Tępić to można pasożyty, szkodniki albo głupotę. Do których się zaliczasz?

Odpowiedz

mango

Piątek, 4 grudnia 2015, 11:14

@Folunat

Ty już dawno powinieneś być w szpitalu psychiatrycznym. Nienawiść do ludzi i świata zatruła twój umysł.

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:27

Oby ta akcja była przełomowa w temacie tępienia bezkarnej hołoty palącej byle czym! Może od teraz przestaniemy się bać interweniować gdy widzimy jak ta bezkarna swołocz wrzuca do pieca co bądź, "bo zawsze tak robiłem!" Hołotę należy tępić i poprze to każdy cywilizowany mieszkaniec naszego miasta! A każdy, kogo oburzają "donosy", to nieudacznik z mentalnością z głębokiej komuny

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:23

Wszyscy, którzy oburzają się na "donos" to hołota o pokomunistycznej mentalności. Jak by się do was włamali w nocy, to pierwsze czego byście wymagali od sąsiadów, jeśli to zobaczą, to natychmiastowe zadzwonienie na policję! Ale nie, przecież to donos! Niech więc was okradają, skoro donos to zło! Albo zmienicie waszą pokomunistyczną mentalność, albo będzie trzeba czekać aż wymrą wszyscy komunistyczni antydonosowcy tacy jak wy

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:19

@bobo

Mam nadzieję, że jak kiedyś włamią się do twojego domu i okradną, to gdy sąsiad to zauważy, NIE ZADZWONI na policję, bo to przecież donos! Życzę ci tego z całego serca, komunistyczny nieudaczniku!

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:18

@klincz

A ty jesteś zwykłym komunistycznym burakiem popierającym hołotę i patologię. Takich też trzeba tępić.

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:17

@ccc

Tak, owszem, jeste satysfakcja. Bo hołotę należy tępić. Tak jak i tych, co bronią hołoty i oburzają się na donosy.

Odpowiedz

xxx

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:04

mandat - 500zł; skażenie ludzi i środowiska- niepoliczalne !!! do mandatu powinni dopisać ze 2 zera

Odpowiedz

Piątek, 4 grudnia 2015, 07:11

@ktoś życzliwy

'Życzliwy' - jak jesteś taki życzliwy, to wskaż dobro w truciu ludzi. I wskaż ową 'nienawiść' w mówieniu prawdy i w walce o zdrowie. Kombinowanie, kradzieże, trucie, jazda po alkoholu - na to wszystko się pozwala. Z życzliwości pewnie

Odpowiedz

m

Czwartek, 3 grudnia 2015, 23:19

@ccc

Właśnie taka mentalność prowadzi do tego, że jest przyzwolenie na wiele działań niezgodnych z prawem, szkodliwych dla innych i najzwyczajniej - łamiących prawo.... Bandyta pozostaje bezkarny, bo w imię źle pojętej lojalności ludzie z jego otoczenia odwracają wzrok.... Wygodne...... Żenujące....

Odpowiedz

ktoś życzliwy

Czwartek, 3 grudnia 2015, 22:55

Poniższe jedenaście wpisów jest od jednej, chorej z nienawiści do świata osoby. Człowieku lecz się, bo jesteś nad przepaścią. I to nie są żarty ani złośliwość.

Odpowiedz

Czwartek, 3 grudnia 2015, 21:36

@adm

Ja akurat nie zarabiam 4000. Nawet nie 3000. Ale palimy gazem i utrzymujemy w domu temperaturę ok 19 stopni - to nasz sposób na oszczędzanie. Na pewno jest dużo drożej niż flotem, ale przynajmniej nie szkodzę innym. No ale to trzeba wyjść poza myślenie tylko o wlasnej wygodzie

Odpowiedz

adm

Czwartek, 3 grudnia 2015, 21:31

@qaz

Chcesz zarobic? Idz do pracy. Nie siedz w domu i nie pal w piecu.

Odpowiedz

Czwartek, 3 grudnia 2015, 21:23

.

Odpowiedz

Czwartek, 3 grudnia 2015, 21:22

@qaz

Nie zasłaniajcie się 'biedą', bo dokładnie widać, że na inne rzeczy was stać. A mieszkańcy bloków to myślisz, że sami bogacze? A za energię płacą. W większości osoby zanieczyszczające środowisko (i szkodzące innym, bo o to tu chodzi - że zabijacie ludzi na raty) to albo osoby chytre i chcące zaoszczędzić na opale, żeby mieć na przyjemniejsze wydatki; albo osoby nieznające się na rzeczy, nieświadome lub po prostu głupie. A czasem jedno i drugie.

Odpowiedz

qaz

Czwartek, 3 grudnia 2015, 20:49

ale afara kurka wodna,dajcie zarobic 4000 tys bedziemy palic gazem , i tyle popaprancy

Odpowiedz