|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pierwszy tunel na Zakopiance pod Małym Luboniem w końcu połączony. ZDJĘCIA

Drążenie tunelu to jeden z etapów budowanej między Lubniem a Chabówką nowej Zakopianki. W środę ekipy drążące tunel od strony północnej i południowej spotkały się. Uroczyście przebito ostatnie cztery metry skał. Prace przy drążeniu tunelu trwają od marca 2017 r.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Samo przebicie zaczęło się od niepozornego stukania. Następnie odgłosy uderzania maszyn narastały. W końcu fragment grubej na około 4 metry ściany został przebity. Towarzyszyły temu brawa i wystrzały szampanów. Poza zespołem robotników, wydarzenie zgromadziło wielu gości. Na miejscu był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przedstawiciele GDDKiA, a także goście z Włoch - z ambasady i ze strony głównego wykonawcy, firmy Sallini.

Jeszcze w środę ten mały otwór zostanie poszerzony do pełnych rozmiarów. Kierowcy muszą jednak poczekać na skorzystanie z tunelu. Duża część tunelu jest bowiem w stanie surowym. Oddanie do użytku całego odcinka tunelowego Zakopianki planowane jest na marzec 2021 r.

"Jeżeli by to się udało, bylibyśmy niezmiernie zadowoleni. Zadowoleni by byli kierowcy, którzy jadą i wracają spod Tatr. Oczywiście to wymaga wielu inicjatyw, uzgodnień, zgód między innymi straży pożarnej oraz generalnego wykonawcy, ale z tego miejsca pragnę zwrócić się publicznie o to, aby wszyscy pochylili się nad tym problemem i skrócili tę często gehennę polskich kierowców, którzy godzinami spędzają czas na Zakopiance w zatorach drogowych, szczególnie w weekendy" - mówił minister infrastruktury.

Adamczyk zwrócił uwagę, że tunele w trakcie użytkowania wymagają wielu zabezpieczeń technicznych. Konieczne są też drogi ewakuacyjne. "Bezpieczeństwo jest najważniejsze i wszystko zależy od zgody służb. Mam nadzieję, że wykonawca i zamawiający będą nad tym pracowali" – mówił.

Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński powiedział PAP, że jest rozważana możliwość wcześniejszego uruchomienia prawego tunelu dla kierowców, ale ta opcja musi brać pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, kierowcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka budowanej Zakopianki między Lubniem a Chabówką. Mowa o trasie od Skomielnej Białej w kierunku Podhala. Drugim odcinkiem jest tunel. Trzeci - między Lubniem a Naprawą - ma być gotowy na początku przyszłego roku.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/PAP/ko)

100%
0%