Jeden z najważniejszych polskich tekstów, najwybitniejsi krakowscy aktorzy pod wodzą samego Andrzeja Seweryna – lutowa premiera słuchowiska „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, przygotowana z okazji jubileuszu 85-lecia Radia Kraków, była niewątpliwie najważniejszym radiowym wydarzeniem artystycznym roku.



Przypominamy, słuchowisko powstało z okazji jubileuszu 85. lecia krakowskiej rozgłośni oraz 111. rocznicy premiery „Wesela” na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. Było to wydarzenie wyjątkowe - równocześnie "się działo" na żywo w studio z udziałem publiczności i na antenie radia. Premiera odbyła się 13 lutego.

W Studiu im. Romany Bobrowskiej z arcydramatem Stanisława Wyspiańskiego mierzą się najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagrała legenda Starego Teatru – Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzył najsłynniejszy polski interpretator tej roli – Jerzy Nowak. Niezwykła jest także postać Racheli – w tej roli gwiazda spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym „Weselu” pojawili się także aktorzy znani widzom z polskich seriali – Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski. W roli Panny Młodej usłyszeliśmy Hankę Wójciak – wybraną
w castingu Pana Młodego zagrał Krzysztof Zawadzki, Marysię – Sandra Korzeniak, Stańczyka – Roman Gancarczyk.

- „ Wesele” mówi o nas, o naszych dramatach niezależnie od rzeczywistości społecznej i politycznej, w jakiej żyjemy - podkreślał reżyser. Seweryn, jako reżyser radiowy nie jest debiutantem. Kilka lat temu w Teatrze Polskiego Radia zrealizował świetnie przyjętą "Złotą czaszkę" Słowackiego.

Radiowe "Wesele" ma formę eksperymentalną. W nawiązaniu do pionierskich lat Polskiego Radia, słuchowisko zagrane zostało "na żywo" z udziałem publiczności w studiu. Muzykę ( wykonywaną również na żywo) skomponował wybitny kontrabasista jazzowy Olo Walicki, autor głośnej płyty "Kaszebe". Wśród "instrumentów" był m.in sok malinowy!

Słuchowisko to najambitniejsza forma radiowa wykorzystująca głos lektora i aktorów, muzykę i efekty akustyczne. To teatr dźwięku i wyobraźni, przez Zbigniewa Herberta nazwany „sztuką na głosy”. To jest sztuka niezwykła – mówi Andrzej Seweryn - Teatr radia wydaje mi się zjawiskiem prze-ważnym. Jest to sztuka, która jak już niewiele z pozostałych sztuk, zmusza do myślenia, zmusza do udziału… aktywnego udziału słuchacza w przedstawieniu, w słuchowisku. Rozwija jego wyobraźnię, a nie narzuca jej tak, jak narzuca jej cała kultura obrazu w obecnym świecie. Uważam, ze teatr radia ma przed sobą niezwykłą przyszłość.



OBSADA:
Krzysztof Globisz - GOSPODARZ
Anna Dymna - GOSPODYNI
Krzysztof Zawadzki - PAN MŁODY
Krzysztof Zawadzki - PAN MŁODY
Hanna Wójciak - PANNA MŁODA
Sandra Korzeniak - MARYSIA
Rafał Supiński (PWST) - WOJTEK
Aleksander Fabisiak - OJCIEC
Andrzej Buszewicz - DZIAD
Szymon Kuśmider - JASIEK
Ryszard Starosta (PWST) - KASPER
Andrzej Seweryn - POETA
Radosław Krzyżowski - DZIENNIKARZ
Krzysztof Jędrysek - NOS
Leszek Piskorz - KSIĄDZ
Anna Radwan - MARYNA
Katarzyna Dorosińska (PWST) - ZOSIA
Izabela Olszewska - RADCZYNI
Adrianna Kućmierz (PWST) - HANECZKA
Juliusz Chrząstowski - CZEPIEC
Iwona Bielska - CZEPCOWA
Anna Polony - KLIMINA
Martyna Krzysztofik - KASIA
Jan Jurkowski (PWST) - STASZEK
Kamil Mróz (PWST) - KUBA
Jerzy Nowak - ŻYD
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - RACHEL
Sylwester Piechura (PWST) - MUZYKANT
Jaśmina Polak (PWST) - ISIA
Basia Kurzaj - CHOCHOŁ
Wiktor Loga-Skarczewski - WIDMO
Roman Gancarczyk - STAŃCZYK
Błażej Wójcik - HETMAN
Tadeusz Malak - RYCERZ CZARNY
Artur Dziurman - UPIÓR
Jerzy Trela - WERNYHORA
Krzysztof Orzechowski - Narrator
Parobcy
Goście
Chór (Hetman)