|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Wieża. Jasny dzień”

Jedno jest pewne po obejrzeniu filmu „Wieża. Jasny dzień”. Debiutantka Jagoda Szelc nakręciła obraz, jakiego polska kinematografia jeszcze nie widziała. W historii o przygotowaniach do pierwszej komunii małej Niny mieszają się dwa porządki: rzeczywisty i fantastyczny. Zgromadzona w jednym domu rodzina, której na pozór niczego do szczęścia nie brakuje, zamiast przeżywać zjednoczenie, doświadcza rozpadu. Napięcia rodzą się przede wszystkim na linii dwóch sióstr: Kai (Małgorzata Szczerbowska) i Muli (Anna Krotoska), z których pierwsza jest biologiczną matką córki tej drugiej. Kobiety łączą więzy krwi i zależność od dziecka, ale poza tym różni je dosłownie wszystko.

fot: materiały prasowe

Mula – wyraźnie zmęczona życiem; dobra żona wychowująca nie tylko dziecko, ale też opiekująca się schorowaną matką wyraźnie kontrastuje z Kają, która zjawia się niespodziewanie na progu jej domu. Wraca po długiej nieobecność wprowadzając między najbliższymi zamęt; budząc zazdrość, podejrzliwość, niepokój, a nawet strach. Mało tego, w związku z jej przyjazdem, rodzina staje się świadkiem niewytłumaczalnych zdarzeń.

Aurę niesamowitości i obcości w „Wieży. Jasnym dniu” potęguje nie tylko nieproszony gość – wyraźnie odstający od reszty, ale też przyroda zaklęta w zachwycających pejzażach Kotliny Kłodzkiej. Eksponowany w ujęciach jej bezmiar i bezkres jest zarówno zapierający dech w piersiach jak i obezwładniający – budzący też poczucie zagrożenia. Bo, jak sugeruje w swoim filmie Jagoda Szelc, zwiastuje nadejście apokalipsy. Czy zagłada jest nieuchronna?

Trudno przed nią uciec nawet w takim dniu jak pierwsza komunia, a może zwłaszcza w takim, gdy zawodzi nie tylko rodzina (skupiona jedynie na wyprawieniu dziecko przyjęcia i kupowaniu prezentów), ale też i kościół bezrefleksyjnie krzewiący wiedzę o Chrystusie wśród najmłodszych. W tych pojawiających się w filmie pęknięciach znajdują swoją pożywkę złe moce. Ich obecności czasem nie można niczym wytłumaczyć, ale najczęściej o ich istnieniu sygnalizuje po prostu negatywna ludzka energia.

 


Więcej o filmie „Wieża. Jasny dzień” w programie „Kinowyprawy” w Radiu Kraków. 23 marca gościem Uli Wolak o godz. 18.30 będą aktorki: Anna Krotoska i Małgorzata Sczerbowska odtwarzające postaci: Muli i Kai. Krakowska przedpremiera filmu odbyła się wczoraj w Kinie Pod Baranami.

 

 

Urszula Wolak

100%
0%