Radio Kraków

szkoła w pandemii

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas V-VIII szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej

W poniedziałek w 11 województwach, w których nie ma ferii zimowych, do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. W pozostałych pięciu województwach ferie bez zmian trwają do 27 lutego.

Dr Lidia Stopyra: o sytuacji w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie

Doszliśmy do sytuacji w pandemii, gdy brakuje miejsc w szpitalach. Nie zostały wprowadzone żadne ograniczenia dostępu do miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych. A to konieczne, aby je chronić. Takie prowadzenie pandemii przy populacji wyszczepionej w zaledwie nieco ponad 50% oznacza niewydolne szpitale i wiele zgonów zarówno z powodu Covid jak i innych chorób. Bardzo chcielibyśmy, aby dzieci chodziły do szkoły, ale w obecnej sytuacji należy rozważyć zdalne nauczanie w rejonach najmniej zaszczepionych z największą ilością zakażeń i lockdown dla niezaszczepionych. Szczepienie jest obecnie najlepsza metoda walki z Covid, ale niezaszczepionych możemy chronić tylko poprzez lockdown. - z dr Lidią Stopyrą rozmawiał Jacek Bańka.

Włodzimierz Bernacki: Koronawirus w szkołach? Czekamy, obserwujemy sytuację, będziemy reagowali

- Na razie nic o tym nie wiem, ale wszystko jest możliwe. Czekamy, obserwujemy sytuację - tak wiceminister Włodzimierz Bernacki odpowiadał na pytanie, czy w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną ministerstwo edukacji i nauki bierze pod uwagę zmianę trybu nauczania. Według wiceministra, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków, w Polsce 80 procent szkół pracuje w trybie stajonarnym. Pozostałe przeszły w tryb hybrydowy, właśnie w związku z coraz liczniejszymi zakażeniami koronawirusem wśród dzieci i młodzieży.

W przypadku zamknięcia szkoły rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte np. z powodu COVID-19, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby go otrzymać, należy złożyć oświadczenie u pracodawcy.

Inauguracja nowego roku akademickiego na UJ

Krakowski magistrat uruchomił infolinię dla szkół dotyczącą szczepień

W związku ze szczepieniami krakowski magistrat uruchomił infolinię dla szkół. Do placówek oświatowych od połowy września mają dojeżdżać specjalne mobilne zespoły szczepień. Będzie też możliwość dowozu autobusem grupy uczniów do powszechnego punktu szczepień.

Minister Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej

Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej - powiedział we wtorek, we przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19

60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19, a 86,9 proc. opowiada się za powrotem do nauki stacjonarnej. 54 proc. uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na powrót uczniów – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

Tarnowskie szkoły gotowe na przeprowadzenie programu szczepień przeciwko Covid-19

Zgodnie z zapowiedziami rządu, w szkołach w całym kraju od września mają być realizowane programy edukacyjne dla uczniów i rodziców, które mają zachęcić do przyjęcia szczepionki.

MEiN: jesteśmy w kontakcie ze szkołami i rodzicami, przygotowujemy informacje o szczepieniach

Resort edukacji przygotowuje się do nauki w szkole w trybie stacjonarnym. Jesteśmy w kontakcie z nauczycielami i rodzicami, szkoły otrzymają materiały edukacyjne dotyczące ochrony przed zakażeniem koronawirusem – poinformowało MEiN.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię