Radio Kraków

Smog

Małopolska bez smogu 2021. Czernichów

Czas na kolejną, tegoroczną odsłonę akcji "Małopolska Bez Smogu". Przez najbliższe tygodnie, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i Eko Małopolską będziemy badać jakość powietrza w wybranych miejscowościach, a także edukować. Czym oddychają mieszkańcy Czernichowa?

Małopolska bez smogu 2021. Mogilany

Czas na kolejną, tegoroczną odsłonę akcji "Małopolska Bez Smogu". Przez najbliższe tygodnie, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i Eko Małopolską będziemy badać jakość powietrza w wybranych miejscowościach, a także edukować. Czym oddychają mieszkańcy Mogilan?

Małopolska bez smogu. Kolejna edycja akcji

Zobacz, czym oddychasz i zmień to! Od 12 listopada do 20 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu”, realizowana przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Chcesz kupić nowy piec, ocieplić dom i wymienić okna? Sprawdź, jak otrzymać dofinansowanie

Programy wsparcia mieszkańców funkcjonują nie od dziś, skorzystało z nich już tysiące właścicieli domów. Każdy, kto myśli o zmianie źródła ciepła na bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, lub szuka sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji budynku, powinien zainteresować się możliwościami dofinansowania tego typu inwestycji ze środków publicznych.

Ważne terminy uchwały antysmogowej dla Małopolski – do kiedy należy wymienić kopciuchy?

Uchwała antysmogowa wprowadziła przyjazne środowisku regulacje dotyczące źródeł ogrzewania w naszym regionie. Co już powinniśmy zmienić, a na jakie działania mamy jeszcze czas? Jakie są ważne terminy wymiany urządzeń grzewczych?

Rozpoczęło się ogrzewanie domów, straż miejska kontroluje, czym palą w piecach gorliczanie

Po letniej przerwie, straż miejska w Gorlicach ponownie kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach. Mimo tego, że aura jest jeszcze całkiem sprzyjająca, to noce są już coraz chłodniejsze i rozpoczęło się na dobre dogrzewanie mieszkań.

Polski Alarm Smogowy: Stare diesle trują polskie miasta

Stare diesle trują polskie miasta – przypominają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego i publikują raport z badania pomiarów dwutlenku azotu, który jest emitowany z samochodowych rur wydechowych. Mierniki umieszczono w kilku największych miastach w Polsce, w tym w Krakowie. W stolicy Małopolski ustawiono 88 czujników. W ponad połowie punktów zmierzono wartość wyższą od dopuszczalnej.

Do połowy 2023 roku Nowy Sącz chce zrealizować plan likwidacji 1/4 węglowych palenisk

W zadaniu przede wszystkim ma pomóc miejski program, który pozwoli zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Miasto pozyskało też dotację do działalności punktu konsultacyjnego pomagającego mieszkańcom w sięganiu po dotację z rządowego programu Czyste Powietrze.

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię