Radio Kraków

Smog

Ustawa antysmogowa nie dla najbiedniejszych. 100% dofinansowania na wymianę pieca to fikcja

  • date_range 2015-10-13
Polski Alarm Smogowy - po interwencji Radia Kraków - domaga się zmian w systemie wymiany pieców w Krakowie. Informowaliśmy o tym, że krakowski program walki ze smogiem jest daleki od ideału. Pomimo zapowiedzi urzędników, najbiedniejsi mieszkańcy Krakowa nie mogą liczyć nawet na połowę kwoty koniecznej do zastąpienia pieca węglowego bardziej ekologicznym.

Polski Alarm Smogowy wręczył prezydentowi Dudzie apel o podpisanie ustawy

  • date_range 2015-10-01
W inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości Andrzej Duda odebrał z rąk Polskiego Alarmu Smogowego apel o podpisanie ustawy antysmogowej.

Kasacja władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem oddalona!

  • date_range 2015-09-25
Nie można uchwałą zabronić palenia węglem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem wprowadzonego przez Sejmik Wojewódzki.

Barbara Bubula: "Prezydent Duda powinien dać szansę ustawie antysmogowej"

  • date_range 2015-09-24
- Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać ustawę antysmogową - stwierdziła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Bubula. Rada Miasta przyjęła rezolucję, w której także apeluje do prezydenta o podpisanie tej ustawy. Od głosu wstrzymał się klub PiS. W piątek z Andrzejem Dudą mają się z nim spotkać krakowscy aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, apelujący o złożenie podpisu pod ustawą. Prezydent ma czas na decyzję do 2 października.

Tadeusz Arkit: "Mam obawy, że prezydent nie podpisze ustawy antysmogowej"

  • date_range 2015-09-15
Poseł PO Tadeusz Arkit - jeden z twórców nowych przepisów w rozmowie z Radiem Kraków wyraził swoje obawy dotyczące podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy antysmogowej. Przypomnijmy, że daje ona samorządom możliwość wprowadzania norm jakości dla pieców i węgla. O podpisanie tej ustawy od kilku dni apeluje Polski Alarm Smogowy. Arkit obawia się jednak, że może to nic nie dać.

Opinia NSA ws. uchwały antysmogowej niebawem, a narzędzi do walki ze smogiem coraz więcej

  • date_range 2015-09-07
25 września Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się krakowską uchwałą antysmogową. Być może wtedy w końcu okaże się, czy jest ona ważna, czy też nie będzie mogła obowiązywać. Na decyzję z niecierpliwością czekają mieszkańcy, ale też władze Krakowa i krakowscy urzędnicy. Do Rady Miasta trafi wkrótce projekt zmian w uchwale. Nowością jest możliwość wymiany podwójnych palenisk, czyli starego kotła gazowego, elektrycznego lub olejowego, który działa wspólnie z piecem węglowym.

Nowy Sącz: jest plan walki ze smogiem. Potrzebne będzie 100 mln złotych

  • date_range 2015-08-31
Realizację planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu przewidziano na najbliższe pięć lat. Ratusz, sądeckie firmy i spółdzielnie mieszkaniowe chcą zdobyć na to fundusze z Unii Europejskiej. Szanse są duże, bo Nowy Sącz jest w czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do 2020 roku przed Urzędem Miasta stoi sporo wyzwań m.in. termomodernizacja wszystkich budynków publicznych - wymianę kotłowni z węglowych na gazowe, montaż kolektorów słonecznych.

Samorządowcy chcą walczyć ze smogiem i apelują o szybszą nowelizację prawa

  • date_range 2015-06-18
Władze Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy chcą, aby posłowie szybko uchwalili prawo, dzięki któremu to samorządy będą mogły ustalać "u siebie" normy zanieczyszczeń powietrza i regulować ruch aut w centrach miejscowości. Wszystko oczywiście po to, żeby wywietrzyć ze smogu Kraków, a ułatwić to może nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska.

Krótka historia walki ze smogiem

  • date_range 2015-06-18
Władze Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy chcą, aby posłowie szybko uchwalili prawo, dzięki któremu to samorządy będą mogły ustalać "u siebie" normy zanieczyszczeń powietrza i regulować ruch aut w centrach miejscowości. Wszystko oczywiście po to, żeby wywietrzyć ze smogu Kraków i nie tylko. W WOS-ie Radia Kraków mała powtórka z historii antysmogowych pomysłów w Krakowie.

Walka Krakowa ze smogiem. Jest plan na najbliższe 5 lat

  • date_range 2015-05-07
Za 5 lat Kraków ma być wolny od smogu. Urząd miasta przedstawił dziś oficjalnie plan działania na najbliższe lata, który ma doprowadzić do znacznej poprawy jakości powietrza w mieście i zdjąć etykietkę Krakowa jako jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wachlarz rozwiązań jest całkiem spory, począwszy od dalszych dopłat do wymiany pieców, a skończywszy na... częstszym myciu ulic.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię