Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowy Sącz: jest plan walki ze smogiem. Potrzebne będzie 100 mln złotych

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2015.08.31 07:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:47 )
Realizację planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu przewidziano na najbliższe pięć lat. Ratusz, sądeckie firmy i spółdzielnie mieszkaniowe chcą zdobyć na to fundusze z Unii Europejskiej. Szanse są duże, bo Nowy Sącz jest w czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do 2020 roku przed Urzędem Miasta stoi sporo wyzwań m.in. termomodernizacja wszystkich budynków publicznych - wymianę kotłowni z węglowych na gazowe, montaż kolektorów słonecznych.

Pomiary pyłomierzem w Nowym Sączu - akcja Radia Kraków. Fot. Damian Radziak

Posłuchaj co mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta Nowego Sącza
Pomiary pyłomierzem w Nowym Sączu

"Jest parę szkół instytucji i szkół, które musimy ocieplić. Dalej będziemy inwestować w kotłownię, będzie ona musiała zakładać nowoczesn efiltry. Bedziemy też zwracać na kupowane autobusy, aby spełniały normę EURO 5, EURO 6 – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

W planach jest także budowa parkingów „park&ride” na obrzeżach miasta. Będą one bezpłatne dla osób, które zdecydują się komunikacją miejską dojeżdżać do pracy w centrum miasta. Emisję spalin ma też zmniejszyć miejska wypożyczalnia rowerów. Wkrótce przeprowadzony zostanie specjalny test. Jeśli sądeczanie będą korzystać z jednośladów, zostaną one rozmieszone w kilku punktach na terenie miasta.

Przypominamy: Stacja WIOŚ nie kłamie. Na sądeckim rynku powietrze jeszcze gorsze

Konieczna jest także kontynuacja programu KAWKA, czyli finansowego wsparcia dla mieszkańców, którzy w swoich domach wymienią stary piec na ekologiczny. – Na realizację pierwszej edycji zdobyliśmy 10 milionów złotych. Od początku realizacji programu mamy około 460 wniosków. Szacujemy, że zostanie złożonych jeszcze 120-160 wniosków – mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w sądeckim magistracie.

W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nowego Sącza uwzględniono także potrzeby sądeckich spółdzielni mieszkaniowych i firm, które również będą musiały termomodernizować swoje budynki. Dokument jest niezbędny, by w przyszłości starać o zdobycie unijnych pieniędzy na walkę ze smogiem. 

 

(Bartosz Niemiec/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię