Forum to okazja do ciekawych dyskusji, spotkań twórców i twórczyń, artystów i artystek oraz krytyków teatralnych. Celem przeglądu jest poszerzanie wiedzy o dokonaniach w dziedzinie sztuki teatru i dialog pomiędzy kolejnymi pokoleniami twórców. Forum stanowi platformę wymiany doświadczeń, metod kształcenia młodych reżyserek i reżyserów oraz ich promocję poprzez zaprezentowanie w Krakowie najciekawszych projektów teatralnych (etiud, scen, warsztatów, spektakli itd.) Dla studentek i studentów reżyserii to szansa na kontakt z publicznością i pracę z aktorami.

Forum jest nie tylko istotnym zjawiskiem teatralnym, ale także giełdą pracy dla młodych artystek i artystów.  Organizowane jest od 2011 roku i od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ekspertów, mediów oraz publiczności. Przez kolejne lata zyskiwało coraz większy prestiż i wpisało się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, które gromadzi w Krakowie liczne grono dyrektorów teatrów, twórców oraz teoretyków i wielbicieli teatru z kraju i z zagranicy.

Podczas 12. Forum Młodej Reżyserii, które potrwa do 20 listopada zobaczymy:

11 pokazów konkursowych

2 pokazy towarzyszące (projekcje)

6 prezentacji OFFowych

12 czytań performatywnych w ramach Pracowni Dramaturgicznej
rozmowy z twórczyniami i twórcami

 

Pokazy prac młodych reżyserek i reżyserów są otwarte dla publiczności i stanowią bardzo ciekawą i szeroką ofertę kulturalną dla mieszkańców Krakowa. Wśród prezentowanych spektakli są przedstawienia oparte na znanych tekstach literatury, a także dzieła autorskie, pokazy muzyczne oraz przedstawienia lalkowe. Różnorodność formy i treści przy jednoczesnych wysokich walorach artystycznych czyni z pokazów niezwykle atrakcyjną propozycję zarówno dla widzów dorosłych jak i dla dzieci.

W konkursie udział wezmą spektakle stworzone przez studentki i studentów krakowskiej AST oraz Akademii Teatralnej w Warszawie.  Oceniać je będzie jury w składzie:

JACEK JABRZYK – dyrektor artystyczny Teatru Zagłębie w Sosnowcu
ADAM ORZECHOWSKI – dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku
MALINA PRZEŚLUGA – kierownik literacka Teatru Animacji w Poznaniu

Zwycięzcy otrzymają nagrody, m.in.: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz nagrodę Związku Artystów Scen Polskich dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.

Szczegółowy program prezentujemy w załączeniu.

Elektroniczna wersja folderu Forum Młodej Reżyserii:

https://www.flipsnack.com/astwyspianskiegokrakow/folder_12_forum-mlodej-rezyserii/full-view.html

www.ast.krakow.pl

http://krakow.ast.krakow.pl/aktualnosci/12-forum-mlodej-rezyserii/

 

Biuro Teatru AST i Promocji AST