Głównym założeniem tego projektu jest zbudowanie trwałego pomostu dla wymiany myśli artystycznej instytucji muzycznych w Europie Środkowowschodniej. Wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej w projekcie uczestniczą instytucje kultury z Ostrawy, Żyliny oraz Budapesztu.

 

W ramach projektu we wrześniu 2021 roku odbędą się koncerty i wystawy wpisane w kalendarium drugiej edycji Festiwalu Szymanowski/ Polska/ Świat (ubiegłoroczna edycja festiwalu odwołana została z powodu pandemii), organizowanego w Krakowie przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego i będącego punktem wyjścia do stałej współpracy, a także realizacji kolejnych artystycznych zamierzeń. Celem współdziałania wszystkich podmiotów przystępujących do projektu jest popularyzacja muzyki kompozytorów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski i stworzenie możliwości przenikania dziedzictwa muzycznego krajów grupy V4 oraz  płaszczyzny twórczych inspiracji i doświadczeń.

 

W prologu działań koncentrujących się jesienią 2021 roku w ramach  Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, Filharmonia Krakowska przygotowuje uroczysty koncert oratoryjny, jaki odbędzie się w piątek 5 marca 2021 roku o godz. 19.30 w odnowionej sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej. Podczas wieczoru w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii pod batutą jej dyrygenta honorowego – maestro Antoniego Wita, zabrzmi Stabat Mater Karola Szymanowskiego (w partiach solowych wystąpią – sopranistka Iwona Hossa, Ewa Marciniec – alt oraz baryton Jarosław Bręk) oraz Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Ambasador Węgier w Warszawie – Orsolya Zsuzsanna Kovács,

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski,

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze – Maciej Ruczaj,

Dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie – Jacek Gajewski.