Premiera odbędzie się 30 września 2022 r. o 19:00 w kościele św. Katarzyny w Krakowie.

Wydarzeniu patronują:

Ojcowie Paulini z klasztorów na Skałce i z Jasnej Góry oraz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce

Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio

Metropolita Krakowski Abp. Marek Jędraszewski

Generał zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski

Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski

Producenci:

Jan Mrowca i Małgorzata Kulawiak - dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec

Patronat medialny: TVP Kraków, Grupa Polska Press, Niedziela, niedziela.pl Gość Niedzielny, KAI

 

Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą jak na Jasnej Górze, opiekują się Ojcowie Paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – Błogosławiony Prymas Polski. Tu spacerując z arcybiskupem Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski. Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z kardynałem Wyszyńskim. Dla niego tańczyli i śpiewali, a on odwdzięczał się Słowem Bożym i uwagą im poświęconą. Tu od ponad 50 lat modlą się i służą biali Bracia – Ojcowie z Zakonu św. Pawła Pustelnika. Tu wreszcie, powstaje dom-muzeum poświęcone Osobie bł. Kardynała.

Nasze Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę stając się dla tego miejsca na górze i górali - iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”!

Oratorium będzie miało wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak.  Utwór składać się będzie z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowość wydarzenia polegać będzie na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór będzie się składał z części podhalańskiej i części klasycznej. Część podhalańską wykonają członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części będzie gwara podhalańska. Wprowadzone zostaną instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska będzie wierna tradycji. Część klasyczną wykonana orkiestra symfoniczna z chórem.

Pragniemy, aby Oratorium „Równoj ku Górze” było nie tylko artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, ale wyrazem naszej odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Pragniemy przekazać je naszym dzieciom i całej Ojczyźnie:

„Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”

O. Mariusz Tabulski.                           O. Jerzy Kielech                                        Jan Mrowca

Przeor klasztoru Paulinów        Proboszcz parafii na Bachledówce                   Inicjator Oratorium