Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem „Nic dziwnego” zwraca uwagę m.in. na twórców, którzy z powodu chorób lub kryzysów psychicznych odnaleźli ukojenie w sztuce, na wizjonerów i outsiderów, ekscentryków i dziwaków. W tle znajdują się jak zwykle – niezwykłe przestrzenie, ciekawe projekty, oryginalne budowle, a wokół nich zwiedzania, spacery, wystawy i opowieści.

W maju posłuchamy zatem historii zarówno z Krakowa, jak i całej Małopolski, m.in. o tym, jak Jan Wnęk, prosty cieśla z podtarnowskiej wsi, żyjący w połowie XIX wieku, stał się niezwykłym wynalazcą i lotnikiem, pozostając przy tym utalentowanym rzeźbiarzem. Przy tej okazji zwiedzimy Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie, z którego wieży „Ikar znad Dunajca” rozpoczynał loty na własnoręcznie robionych skrzydłach. Łącznie z tym, który okazał się jednocześnie ostatnim. Nie zabraknie opowieści prywatnych właścicieli dawnych gospodarstw, w tym pasjonujących wspomnień o byłych mieszkańcach dworu w Biskupicach koło Wieliczki – rozmodlonych duchakach, majętnych Konopkach, gospodarnych Mieroszewskich i przedsiębiorczych Walterach. Nie mniej opowieści kryje w swych murach – jak to zresztą bywa ze starymi siedzibami wielkich rodów – pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach.

Krakowskie atrakcje reprezentować będzie klasztor i kościół oo. Bernardynów oraz znajdujący się po sąsiedzku Wawel! Oczywiście nie ten z przewodników i licznych tras turystycznych, lecz trudno dostępny na co dzień budynek administracyjny Zamku Królewskiego. Po prostu będziemy mieli wyjątkowa okazję zobaczyć Wawel od kuchni! To nie jedyne nietypowe miejsce, które odwiedzimy. Będziemy też mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym, zaprojektowanym z dbałością o każdy szczegół zespołem szpitalno-parkowym w Kobierzynie. Czy wiedzieliście, że jako Krajowy Zakład dla Umysłowo i Psychicznie Chorych powstał w oparciu o ideę miasta ogrodu, które widziane z lotu ptaka przybiera kształt motyla? Z pewnością nie zabraknie wielu innych barwnych historii o tym wyjątkowym miejscu.


Każdej kolejnej edycji MDDK, poza szeregiem darmowych oprowadzań, spotkań i wydarzeń (od koncertów po przejazdy bryczką), towarzyszy wydanie publikacji dotyczącej prezentowanych miejsc, pozwalające lepiej poznać ich historię. W tym roku napisania książki podjął się Radek Rak. Książka będzie rozdawana w trakcie wydarzeń oraz dostępna internetowo w formie ebooka i audiobooka.

PROGRAM

18–19 maja 2024

Klasztor i kościół oo. Bernardynów w Krakowie

Dwór w Biskupicach k. Wieliczki


19 maja 2024

Budynek nr 5 na Wawelu

25–26 maja 2024

Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie–Kobierzynie

Pałac Sanguszków w Tarnowie–Gumniskach

Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie

REZERWACJA

Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja 13–17 maja na I weekend, 20–24 maja na II weekend przez formularz dostępny na stronie www.dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.–pt., 10:00–15:00).

Pełny program na www.dnidziedzictwa.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.