Radio Kraków

prawnik radzi

Śladami św. Iwo czyli święto prawników w Krakowie

  • date_range 2015-05-29
30 maja prawnicy obchodzą w Krakowie po raz dwunasty swoje święto. Organizatorem uroczystości jest Ars Legis – Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory – patrona Prawników. Jednym z punktów programu będzie spacer śladami św. Iwo, których w Krakowie nie brakuje. O tym, co będzie można zobaczyć z notariusz Joanną Gregułą, vice prezesem Stowarzyszenia Ars Legis rozmawia Marzena Florkowska.

Podczas urlopu warto być ubezpieczonym

  • date_range 2015-05-22
Czy planując urlop warto zakładać czarny scenariusz czyli o tym, jakie ubezpieczenie warto wykupić wyjeżdżając np. na wycieczkę zagraniczną i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? O tym z adwokat Karoliną Szołtysek rozmawia Marzena Florkowska.

Zgoda rodziców prezentem dla dziecka

  • date_range 2015-05-06
Zgoda - prezent na Dzień Dziecka - to rozpoczęta właśnie kampania mediacyjna. Przez cały miesiąc 400 mediatorów w całej Polsce będzie nieodpłatnie pomagać w dojściu do porozumienia w spornych sprawach rodzinnych. O zaletach mediacji z Anną Ficek, Prezesem Unii Regionalnych Centrów Mediacji i Krajowym Koordynatorem Kampanii rozmawia Marzena Florkowska.

Dron nie dla wszystkich?

  • date_range 2015-05-04
Kojarzą nam się z rozrywką, podniebnymi kurierami, kręceniem filmów w trudno dostępnych przestrzeniach czy pomocą medyczną świadczoną na odległość. Ich drugie oblicze to bezzałogowe systemy bojowe, które nie tylko zbierają informacje, przenoszą uzbrojenie, ale także sterowane na odległość – mogą otworzyć ogień i zabijać. O tym, czy każdy z nas może pilotować drony np. podczas ślubu czy spotkania rodzinnego, i czy może to robić w każdym terenie z adwokatem Markiem Forystkiem rozmawia Marzena Florkowska.

Kilka porad dla wynajmujących mieszkania

  • date_range 2015-04-20
Być może wielu z nas podejmując decyzję o wzbogaceniu budżetu domowego poprzez najem mieszkania zastanawia się, czy wystarczy te dodatkowe dochody opodatkować jako osoba prywatna, czy jest to już działalność gospodarcza ze wszystkimi jej konsekwencjami. O wątpliwościach z tym związanych z adwokatem Marcinem Gorazdą rozmawia Marzena Florkowska

Z podatku rozliczajmy się tam, gdzie mieszkamy

  • date_range 2015-04-10
Trzy stojaki rowerowe, 10 metrów kwadratowych chodnika lub 106 krzewów, które urozmaicą miejską zieleń - tyle można kupić dla Krakowa z podatku PIT jednej osoby. Co ważne, nie tylko osoby zameldowane w Krakowie mogą tu odprowadzać podatki, ale wszyscy ci, którzy w mieście mieszkają. O szczegółach z Cecylią Wołoch - dyrektorką Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa rozmawia Marzena Florkowska.

Prawnik radzi: czy powinniśmy się rozliczać z benefitów służbowych?

  • date_range 2015-03-27
Nadszedł czas rozliczeń podatkowych, a z nim wiele pytań dotyczących tego, co zwiększa nasz przychód. Wątpliwości rodzą choćby przedświąteczne spotkania integracyjne organizowane w wielu firmach. O takich m.in. sytuacjach z adwokatem Marcinem Gorazdą rozmawia Marzena Florkowska.

Prawnik radzi, kiedy możemy żądać zwrotu zakupionych rzeczy

  • date_range 2015-03-20
Domniemanie niewinności - takie sformułowanie kojarzy nam się z procesem karnym. Tymczasem od niedawna obowiązuje także w przypadku zwrotu zakupionych rzeczy. Jeżeli okazuje się, że dany przedmiot miał jakąś wadę ukrytą, to zakłada się, że był już uszkodzony w momencie jego wydania, a my nie ponosimy za to żadnej odpowiedzialności. O zasadach zwrotu zakupionych towarów z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.

Orzekanie winy przy rozwodzie nie jest konieczne

  • date_range 2015-03-13
Statystyki dotyczące rozwodów, zwłaszcza wśród osób młodych, są coraz bardziej niepokojące. Gdy już jednak zapadnie decyzja o rozstaniu, warto rozważyć, czy konieczny jest rozwód z orzekaniem winy. Z adwokatem Maciejem Pietrzykowskim rozmawia Marzena Florkowska.

Kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych?

  • date_range 2015-02-20
Dość powszechne jest przekonanie, że porady prawne są trudno dostępne i bardzo drogie. O tym, czy rzeczywiście tak jest i kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawnych organizowanych w różnych punktach nawet kilka razy w miesiącu, z adwokatem Pawłem Gierasem rozmawia Marzena Florkowska.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię