Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Wiec poparcia dla Ukrainy na tarnowskim Rynku

Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział w Tarnowie w wiecu poparcia dla objętej od ponad roku wojną Ukrainie. Na tarnowskim Rynku zgromadzili się młodsi i starsi, Polacy i Ukraińcy, by zaprotestować przeciwko wojnie i wyrazić swoje poparcie dla walczących Ukraińców i dla pomagającym im Polaków.

Remont tarnowskiej bursy, w której od roku mieszkają uchodźcy z Ukrainy, przebiega zgodnie z planem

Mieszka tam 88 osób, głównie kobiet z dziećmi. Bursa przy ulicy św. Anny od lat wymagała remontu, ale miasto nie miało na niego pieniędzy, dlatego w 2021 roku zamknęło budynek. Po agresji Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego, tarnowska bursa ponownie została uruchomiona na potrzeby uchodźców, którzy tam do dziś mieszkają. Natomiast pod koniec roku ruszył remont tego miejsca, który przebiega bardzo sprawnie - przekonuje kierownik robót Paweł Dudzik.

Muszyna: jak po roku w Polsce żyje się uchodźczyniom z Ukrainy [ROZMOWA]

Gdy na Ukrainę spadły pierwsze bomby, a granicę przekroczyli Rosjanie, tysiące kobiet i dzieci ruszyły do Polski szukać bezpiecznego schronienia. W podróż wyruszyły także Rusłana i Mirosława z dziećmi. Kobiety zabrały tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przyjechały do Muszyny do przyjaciół, bo mają polskie korzenie i wcześniej często bywały w naszym kraju. Razem wynajmują mieszkanie i razem wpierają się w trudnych chwilach. Odwiedził je nasz reporter Bartosz Niemiec, którego zebrały na spacer po ogrodach w Muszynie.

Szef MON: polskie Leopardy trafiły na Ukrainę

Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę - poinformował w piątek na posiedzeniu RBN wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

W Tarnowie upamiętniono rocznicę agresji Rosji na Ukrainę

Prezydent miasta, przedstawiciele Związku Miast Polskich, którzy przebywają w Tarnowie, ale też uchodźcy oraz honorowy konsul Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka spotkali się w symbolicznym miejscu dla obu narodów: przed kamienicą przy ulicy Krakowskiej 9. To tutaj w 1920 roku pracował rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej na uchodźstwie po przymusowej ucieczce z kraju po kontrofensywie Armii Czerwonej - przypominał prezydent Roman Ciepiela:

Tarnów nadal pomaga Ukrainie

Rok po agresji Rosji na Ukrainie miasto Tarnów, mieszkańcy regionu oraz organizacje nadal pomagają uchodźcom. W Tarnowie mogą mieszkać jeszcze nawet dwa tysiące Ukraińców. W bursie przy ulicy św. Anny mieszka aktualnie 88 uchodźców, głównie matek z dziećmi. Regularne konwoje z pomocą humanitarną organizuje m.in. fundacja Zielona Przystań z Tarnowa, do której cały czas można przynosić dary dla uchodźców.

Prezydent Zełenski w rocznicę wojny: to był rok bólu, żalu, wiary i jedności

To był rok bólu, żalu, wiary i jedności – oświadczył prezydent Ukrainy w piątek, w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Mija rok od początku rosyjskiej inwazji. Ukraina obroniła niepodległość kosztem tysięcy ofiar

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już rok. Ukraina obroniła swoją niepodległość, ale część jej terytorium jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Miasto Kraków i Caritas Archidiecezji Krakowskiej podsumowały rok wsparcia dla Ukrainy

Razem wysłali ponad 3 tysiące ton pomocy humanitarnej. To 3 miliony kilogramów jedzenia, artykułów higienicznych i medycznych, a nawet niezbędnej infrastruktury.

Dwa marsze solidarnościowe z narodem ukraińskim przeszły ulicami Krakowa

W piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji, w Krakowie odbyły się dwa marsze solidarnościowe. Pierwszy przeszedł z Wawelu na Rynek Główny. Stamtąd, po wygłoszeniu przez młodych ludzi z Polski i Ukrainy apelu o pokój, wyruszył kolejny marsz - na skwer Wolnej Ukrainy.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię