Radio Kraków

Polski Ład

Polski Ład dla rolnictwa: zmiany na polskiej wsi

Większe dopłaty unijne dla małych i średnich gospodarstw, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, a także 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa - to niektóre z rozwiązań dla polskiej wsi zaproponowane w sobotę w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.

Premier o "Polskim Ładzie": nie zwalniamy tempa

Nie zwalniamy tempa - wdrożono rozwiązania niewymagające ścieżki ustawodawczej; przyjęto lub są procedowane niektóre z przygotowanych ustaw - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątkowym wystąpieniu o "Polskim Ładzie". Zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski obniżkę podatków - dodał. Premier zapowiedział, że politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzą każdą gminę w kraju, żeby promować Polski Ład.

Samorządy zaniepokojone rozwiązaniami Polskiego Ładu. Jest możliwość porozumienia?

Nie gaśnie niepokój samorządów i przedsiębiorców związany z kosztami, jakie może nieść dla nich program Polski Ład. Samorządy szacują, że zawarte w programie propozycje ulg podatkowych oznaczać będą dla nich spadek wpływów z tytułu PiT i Cit o ok. 20 proc. Mali przedsiębiorcy boją się m.in. likwidacji odliczeń składki zdrowotnej od podatku, co znacznie podniesie ich miesięczne koszty. Jak rząd odpowiada na te niepokoje i ile w programie Polski Ład może się jeszcze zmienić?

Tarnów będzie się ubiegał o pieniądze z rządowego programu Polski Ład

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej tarnowscy radni wyrazili zgodę na zmiany w planach budżetowych Tarnowa, które umożliwiają złożenie projektów na dodatkowe pieniądze z kasy państwa. "Liczymy na dofinansowanie naszych inwestycji takich jak rozbudowa szkoły numer 9, budowa nowego centrum sportowo-rekreacyjnego na obiektach dawnego letniego basenu w Mościach i wreszcie na budowę tak potrzebnego łącznika ulicy Tuchowskiej z Warsztatową i docelowo Krakowską" - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Była premier promuje na Sądecczyźnie Polski Ład

Rząd szuka rozwiązania problemu obniżonych dochodów samorządów po wprowadzeniu ulg podatkowych w ramach programu Polski Ład - zapewniła dziś w Łącku europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. Samorządy szacują, że po wprowadzeniu ulg wpływy do gminnych budżetów z tytułu podatku PIT mogą spaść nawet o 20 proc. W efekcie zacznie brakować pieniędzy na bieżące wydatki, np. utrzymanie infrastruktury. Obawy samorządów nie są ignorowane - zapewnia była premier.

Beata Szydło o Polskim Ładzie w Tuchowie

Będzie Polski Ład dla rolników - zapowiedziała w Tuchowie Beata Szydło.

Rusza nowy rządowy program dla samorządów

Małopolscy samorządowcy poznali 5 lipca założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program polega na dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez JST w całej Polsce. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli dotacji na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. W spotkaniu z samorządowcami udział wzięli: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, senator Jan Hamerski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka oraz starosta krakowski Wojciech Pałka.

Premier odwiedził budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w Zielonkach

"Polski ład" to właśnie takie inwestycje - mówił w Przybysławicach koło podkrakowskich Zielonek premier Mateusz Morawiecki. W gminie Zielonki, od dwóch lat, budowana jest nowoczesny Zespół Szkolno-Przedszkolny wraz z salą sportową ze ścianką wspinaczkową oraz basenem. Aktualnie trwają prace wykończeniowe. Budowa placówki została dofinansowana z Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą ponad 5 milionów złotych.

Andrzej Adamczyk: będziemy mogli powiedzieć, że Polacy żyją na poziomie mieszkańców starych państw UE

  • date_range 2021-05-22
Polski Ład zbliża nas do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że Polacy żyją na tym samym ekonomicznym poziomie i w tym samym otoczeniu industrialnym, jak mieszkańcy starych państw Unii Europejskiej - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk: Zostanie przyjęty nowy program budowy dróg krajowych

  • date_range 2021-05-18
Polski Ład jest planem na to jak podnieść gospodarkę i jakość życia Polaków po ogromnym kryzysie wywołanym pandemią - mówił w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zwrócił uwagę, że oprócz wielu kluczowych zmian dotyczących kwestii społecznych - takich jak podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, kolejnych pakietów wsparcia dla rodzin i ułatwień dla emerytów - to również plan na rozwój sieci dróg w Polsce.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię