Radio Kraków

ogród

Zielono mi: Jak odróżnić amarylis od zwartnicy?

  • date_range 2015-01-23
Imponujące wielkością, egzotyczne kwiaty, kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Czy wiecie jednak jak rozróżnić amarylis (Amaryllis belladonna) od zwartnicy (Hippeastrum), bo to dwie bardzo podobne, ale jednak różne rośliny cebulowe. Obie mają bardzo podobne kwiaty, tworzą organ zapasowy (cebulę) i przechodzą okres spoczynku.

W audycji "Zielono mi": jak uprawiać storczyki Cymbidium?

  • date_range 2015-01-09
Mieszańce Cymbidium to piękne, egzotyczne rośliny i stosunkowo łatwe w uprawie, choć częściej goszczące w naszych domach w formie ciętych kwiatostanów niż jako rośliny doniczkowe. Kwiatostany Cymbidium w wazonie wyglądają świeżo nawet przez cztery tygodnie.

Jak pielęgnować poinsecje?

  • date_range 2014-12-12
Poinsecje są dość łatwymi w pielęgnacji i niezbyt wymagającymi roślinami. Ustawione w odpowiednim miejscu i właściwie podlewane będą odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki, znajdujące się w samym środku.

Jak można wykorzystać opadłe liście?

  • date_range 2014-12-12
Ziemia liściowa powstaje na skutek samoistnego rozkładu liści, który postępuje z upływem czasu. Jest to rodzaj kompostu, który otrzymujemy z liści drzew i krzewów. Różnica pomiędzy typowym kompostem a ziemią liściową wynika z zawartości składników odżywczych. Kompost posiada ich znacznie więcej, ponieważ powstał z odpadów organicznych bogatych w azot. Ziemia liściowa zaś to głównie związki węgla, które są budulcem blaszek liściowych.

Jak uprawiać chryzantemy?

  • date_range 2014-12-12
Nazwa chryzantema oznacza „złoty kwiat". Jest to połączenie greckich słów "chrysos" (złoty) i "anthemon" (kwiat). Nazwa ta zatem nawiązuje do barwy kwiatów, który u wielu odmian tej rośliny jest w kolorze żółtym. Pierwsza pisemna wzmianka o chryzantemach pochodzi z Chin około 500 lat przed naszą erą. W Europie chryzantemy pojawiły się stosunkowo niedawno, bo około 300 lat temu. Od początku chryzantemę traktowano jako roślinę ozdobną, uprawianą ze względu na swoje piękne kwiaty oraz na termin kwitnienia – późną jesień.

Jesienne przeprowadzki w ogrodach

  • date_range 2014-12-12
Kończy się powoli czas kiedy rośliny domowe mogliśmy cieszyć się na tarasach i balkonach. Wystawione na zewnątrz lantany, agapanty, agawy, oliwki, oleandry, bugenwille i cymbidia trzeba wnieść do pomieszczeń.

Astry - rośliny o gwiazdorskiej urodzie

  • date_range 2014-12-12
Już nazwa – aster – w pełni oddaje gwiazdorską urodę tych kwiatów i ich niezawodną pozycję wśród innych roślin w ogrodzie. Zawsze można liczyć na ich spektakularne kwitnienie na jesiennych rabatach – kwitną pięknie i obficie, zachwycając nas mnóstwem kwiatów o żółtych środkach w całej gamie fioletów, różów i czerwieni. Ich wielką zaletą jest to, że to rośliny niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię