|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

„Małopolska bez smogu”. Badamy jakość powietrza w krakowskim "obwarzanku"

Od 31 października do 9 grudnia wspólnie z z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem. Dane z pyłomierzy prezentujemy poniżej, a o całej akcji słuchajcie na antenie Radia Kraków.

Mników, gmina Liszki

Małopolska bez smogu – czas przestać truć! We wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Studia im. Romany Bobrowskiej na kolejną Otwartą Debatę Radia Kraków. Przyjdź, posłuchaj, zabierz głos!


Przed rokiem Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym badało jakość powietrza w małopolskich uzdrowiskach i kurortach. W tym roku sprawdzamy, czym oddychają mieszkańcy gmin okalających Kraków, w których nie ma stałej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W każdej z 9 gmin, które znalazły się na trasie drugiej edycji akcji „Małopolska bez smogu”, jakość powietrza monitorujemy przez dwa tygodnie. Pomiary prowadzone są w sposób ciągły, równolegle w trzech miejscowościach przenośnymi pyłomierzami fotometrycznymi firmy TSI z certyfikatem USA należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego.

Zobacz też: Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji z 2015 r.

Od poniedziałku 31 października do piątku 11.11 przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego mierzyły jakość powietrza w Zielonkach, Niepołomicach i Liszkach (PODSUMOWANIE TUTAJ),  od 14.11 do 25.11 byliśmy w Zabierzowie, Mogilanach i Wieliczce (PODSUMOWANIE TUTAJ), a na finiszu akcji (od 28.11 do 9.12) odwiedzamy Skałę, Słomniki i gminę Igołomia – Wawrzeńczyce. (PODSUMOWANIE TUTAJ)

Uwaga: Ze względu na awarię pyłomierza w Mogilanach - brakuje danych dla pierwszych 12 godzin pomiarów w tej miejscowości.

17 listopada nad ranem doszło do zatrzymania przesyłu danych z pyłomierza w Zabierzowie. Po ponownym wystartowaniu systemu przesył danych jest kontynuowany. Brakujące dane zapisane w pamięci pyłomierza zostaną uzupełnione.

 
 
 

Warto podkreślić, że na zaproszenie Radia Kraków do wzięcia udziału w akcji pozytywnie odpowiedziały władze wszystkich miejscowości i gmin, w których prowadzone będą pomiary.

Aby pokazać, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, co 2 tygodnie w jednej z gmin objętych pomiarami, Radio Kraków wraz z Województwem Małopolskim oraz Polskim Alarmem Smogowym zorganizuje „białe niedziele”, podczas których prowadzone będą bezpłatne badania spirometryczne - zapraszamy 6 listopada mieszkańców Liszek, 20 listopada –mieszkańców Wieliczki oraz 4 grudnia – mieszkańców gminy Słomniki.

Akcję ”Małopolska bez smogu” podsumuje transmitowana na antenie „Otwarta debata Radia Kraków”, która odbędzie się 13 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej.


Partnerzy:

 

Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Rozwoju

 

95%
5%