Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Małopolska bez smogu”. Badamy jakość powietrza w krakowskim "obwarzanku"

  • Nasze akcje
  • date_range Piątek, 2016.10.28 09:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:39 )
Od 31 października do 9 grudnia wspólnie z z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem. Dane z pyłomierzy prezentujemy poniżej, a o całej akcji słuchajcie na antenie Radia Kraków.

Mników, gmina Liszki

Od Was: "Musi być całkowity zakaz palenia trawy i liści w miejscowościach podkrakowskich"

Małopolska bez smogu – czas przestać truć! We wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Studia im. Romany Bobrowskiej na kolejną Otwartą Debatę Radia Kraków. Przyjdź, posłuchaj, zabierz głos!


Przed rokiem Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym badało jakość powietrza w małopolskich uzdrowiskach i kurortach. W tym roku sprawdzamy, czym oddychają mieszkańcy gmin okalających Kraków, w których nie ma stałej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W każdej z 9 gmin, które znalazły się na trasie drugiej edycji akcji „Małopolska bez smogu”, jakość powietrza monitorujemy przez dwa tygodnie. Pomiary prowadzone są w sposób ciągły, równolegle w trzech miejscowościach przenośnymi pyłomierzami fotometrycznymi firmy TSI z certyfikatem USA należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego.

Zobacz też: Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji z 2015 r.

Od poniedziałku 31 października do piątku 11.11 przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego mierzyły jakość powietrza w Zielonkach, Niepołomicach i Liszkach (PODSUMOWANIE TUTAJ),  od 14.11 do 25.11 byliśmy w Zabierzowie, Mogilanach i Wieliczce (PODSUMOWANIE TUTAJ), a na finiszu akcji (od 28.11 do 9.12) odwiedzamy Skałę, Słomniki i gminę Igołomia – Wawrzeńczyce. (PODSUMOWANIE TUTAJ)

Uwaga: Ze względu na awarię pyłomierza w Mogilanach - brakuje danych dla pierwszych 12 godzin pomiarów w tej miejscowości.

17 listopada nad ranem doszło do zatrzymania przesyłu danych z pyłomierza w Zabierzowie. Po ponownym wystartowaniu systemu przesył danych jest kontynuowany. Brakujące dane zapisane w pamięci pyłomierza zostaną uzupełnione.

 
 
 

Warto podkreślić, że na zaproszenie Radia Kraków do wzięcia udziału w akcji pozytywnie odpowiedziały władze wszystkich miejscowości i gmin, w których prowadzone będą pomiary.

Aby pokazać, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, co 2 tygodnie w jednej z gmin objętych pomiarami, Radio Kraków wraz z Województwem Małopolskim oraz Polskim Alarmem Smogowym zorganizuje „białe niedziele”, podczas których prowadzone będą bezpłatne badania spirometryczne - zapraszamy 6 listopada mieszkańców Liszek, 20 listopada –mieszkańców Wieliczki oraz 4 grudnia – mieszkańców gminy Słomniki.

Akcję ”Małopolska bez smogu” podsumuje transmitowana na antenie „Otwarta debata Radia Kraków”, która odbędzie się 13 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej.


Partnerzy:

 

Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Rozwoju

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię