Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

95 lat Radia Kraków - za nami jubileuszowy koncert!

Koncert jubileuszowy odbył się 23 września na scenie Kina Kijów. Wystąpili: Andrzej Budz, Hanka Wójciak z Przyjaciółmi oraz gwiazda wieczoru – zespół Kroke, który przedpremierowo zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty „Loud Silence”. Całość poprowadził nasz muzyczny dziennikarski duet: Agnieszka Barańska i Tomasz Buszewski.

Fot. Piotr Kubic

Goście urodzinowego koncertu Radia Kraków są doskonale znani miłośnikom dobrej muzyki. My mamy ten przywilej, że możemy ich nazywać po prostu naszymi przyjaciółmi.

Andrzej Budz to uwielbiany nie tylko na Podhalu muzyk, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich. W czerwcu tego roku, reprezentując Radio Kraków, zdobył nagrodę dla najlepszego solisty podczas finału "Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej Jawor - u źródeł kultury", odbywającego się w Tokarni. Jego koncerty są niezwykłym połączeniem muzyki i opowieści o - często samodzielnie konstruowanych - instrumentach. Na urodzinowy koncert Radia Kraków przygotował coś specjalnego.

Andrzej Budz

Andrzej Budz

Hanka Wójciak, na co dzień nasza redakcyjna koleżanka, to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, góralka z Zakopanego. Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Słuchacze Radia Kraków doskonale znają jej audycję "Dobry wieczór u Hanki Wójciak”. Jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W kompozycjach zespołu słychać echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze “gwizdkowym”. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Podczas urodzinowego koncert w Kinie Kijów, Hanka Wójciak wystąpiła z wraz z przyjaciółmi.

Hanka Wójciak

Hanka Wójciak

Nasz urodzinowy wieczór zwieńczył koncert zespołu KROKE. Zespół, stworzony przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Lato, także świętuje w tym roku swój jubileusz - trzydziestolecie istnienia. Jako artyści poszukujący, nigdy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór "The Secrets of The Life Tree" w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha "Inland Empire". Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta "East Meets East". W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląską Orkiestra Kameralną, Västeras Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Krakowscy muzycy gościli na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Na urodzinowym koncercie Radia Kraków usłyszeliśmy przedpremierowo materiał z ich najnowszej płyty  „Loud Silence”, której premiera planowana jest na koniec października tego roku.

Kroke

Kroke

Partnerzy:

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię