Radio Kraków

Lustro

Ambitnie pracować i nie zwariować czyli jak nie wypalić się zawodowo

  • date_range 2017-01-02
Według definicji stworzonej przez amerykańskiego psychologa Elliota Aronsona, znanego z przeprowadzenia eksperymentu klasy z puzzli (Jigsaw Classroom), autora wielu podręczników do psychologii społecznej, wypalenie zawodowe "jest rezultatem długotrwałego lub powtarzającego się obciążenia w wyniku długoletniej intensywnej pracy dla innych ludzi [...]. Jest bolesnym uświadomieniem sobie [przez osoby pomagające], że nie są w stanie już więcej pomóc tym ludziom, że nie mogą dać im więcej i całkowicie zużyły swoje siły..." W jaki sposób poradzić sobie z kryzysem w pracy, zmęczeniem emocjonalnym i niechęcią do służbowych obowiązków, z prof. Ewą Wilczek-Rużyczką rozmawiała Joanna Gąska.

Puste miejsce przy stole wigilijnym

  • date_range 2016-12-27
Puste miejsce przy stole przypomina, że kogoś brakuje. Kogoś, kto wyjechał i nie zdążył przyjechać na święta. Kogoś, kto założył już nową rodzinę i spędza święta daleko. Kogoś, kto ze względu na zły stan zdrowia przebywa w szpitalu. W końcu kogoś, kto odszedł na zawsze. Jak znaleźć radość w święta, widząc puste miejsce przy stole? Zaprasza Wiola Gawlik.

Nieznośna lekkość bytu - rozmowa o syndromie Piotrusia Pana

  • date_range 2016-12-08
Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, jest odpowiedzialny i opiekuńczy. To naturalny kierunek rozwoju. Jednak nie zawsze tak jest. Dla niektórych ta droga urywa się na pewnym etapie i chłopiec nigdy nie staje się mężczyzną. Na czym polega syndrom Piotrusia Pana, czy jest klasyfikowany jako zaburzenie osobowości, problem z wyrażaniem emocji czy po prostu dziecinność? - o tym Joanna Gąska rozmawia z gościem programu "Lustro" drem Rafałem Abramciowem z Katedry Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Niełatwe powroty do domu

  • date_range 2016-11-29
Główny Urząd Statystyczny szacuje, że pod koniec 2015 roku poza granicami Polski przebywało 2,397 mln mieszkańców, czyli o 77 tys więcej niż w 2014 roku. Mimo tego myśl o powrocie do ojczyzny wpisana jest w plany migracyjne większości migrantów.

Radzenie sobie z emocjami

  • date_range 2016-11-14
Emocje towarzyszą nam na każdym kroku, wpływają na nasze zachowanie i są odpowiedzią na warunki otoczenia. Trwają one bardzo krótko, ale nie sposób ich nie zauważyć. Pomimo tego dzisiejsza kultura i pęd życia każą nam powtarzać, że emocje są złym doradcą, sugerują wyciszyć emocje. Efekt: nie potrafimy wyrażać swoich emocji, nie umiemy o nich rozmawiać i ich kontrolować.

Czy można przygotować się do śmierci?

  • date_range 2016-11-02
Skończoność z jednej strony ogranicza, a z drugiej - nadaje wartość przeżywanym zdarzeniom. Świadomość przemijalności mamy wszyscy, bo nic w życiu nie jest tak pewne jak śmieć. Śmierć od wieków była tematem rozważań filozofów, gdyż stanowi największą tajemnicę ludzkiej egzystencji. We współczesnej cywilizacji trudno jednak oswoić się ze śmiercią, gdyż coraz rzadziej się z nią obcuje, a temat śmierci jest tematem trudnym, niszowym, nawet tabu, bo nie pasującym do konsumpcyjnego trybu życia. Rozmawia się o niej wyłącznie w momentach przełomowych, jak choroba, wypadek, przejście na emeryturę, bądź w okolicy Dnia Wszystkich Świętych, gdy w myśl kultury europejskiej snujemy refleksje nad grobami zmarłych.

Czy boimy się starości?

  • date_range 2016-10-27
Mamy 22 października - miesiąc, który rozpoczął się Światowym Dniem Osób Starszych, ustanowionym z inicjatywy ONZ. Porozmawiamy na temat starości, a właściwie lęku przed starością. Dawniej nikt nie bał się starości. Ba, były czasy, gdy siwizna budziła szacunek i była symbolem mądrości!

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię