Radio Kraków

Kryzys na granicy z Białorusią

Małopolska brygada obrony terytorialnej wysyła kolejnych żołnierzy na granicę polsko-białoruską

Wspólnie ze Strażą Graniczną będą patrolowali rzekę Bug. Mundurowi zabierają ze sobą specjalistyczny sprzęt oraz łódź z silnikiem zaburtowym - wyjaśnia oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady OT porucznik Adam Trębacz.

Paweł Kowal: Gdy rząd staje się agresywny wobec Unii, to oznacza, że szykuje się do odwrotu

Jesteśmy agresywni wobec Unii, to w przypadku naszego rządu oznacza zazwyczaj, że szykuje się do odwrotu - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków - Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Dziś w Brukseli zaczyna się dwudniowy szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym ma być poruszany temat praworządności w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zapowiedział, że Polska wycofuje się z idei Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ocenie Pawła Kowala, postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej wzbudza zamęt.

Gen. Wiesław Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy, wyłącznie przez pryzmat lokalny

Prawie 600 żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli presja na granicy będzie się utrzymywać, będziemy musieli zwiększyć tam liczebność żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i zapewnić ich rotacyjną obecność, dlatego nie wykluczam również zaangażowania żołnierzy z Małopolski, w szczególności tych, którzy mają kwalifikacje ratownicze - stwierdził gen. Wiesław Kukuła w wywiadzie dla Radia Kraków. Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych przyjechał do Małopolski, żeby przekazać obowiązki dowodzenia, nowemu dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinowi Siudzińskiemu. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

RPO wszczął sprawę w związku z interwencją krakowskiej policji podczas protestu "Rodzin bez Granic"

7 października przed siedzibą PiS przy ulicy Retoryka w Krakowie w geście solidarności z cudzoziemcami na granicy polsko-białoruskiej kilka matek z dziećmi na chodniku napisało kredą: „Gdzie są dzieci?" i „Nikt nie jest nielegalny". Narysowano też płonące domy i smutne buzie. Policja miała zakazać dzieciom chodzić po rysunkach, kredę zarekwirowała a matki spisała. Wezwała też na miejsce techników kryminalistyki.

Mieszkańcy Krakowa włączają się w pomoc imigrantom

Zbierają odzież, śpiwory oraz żywność - mieszkańcy Krakowa włączają się w pomoc imigrantom. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od początku sierpnia. Wiele osób z Bliskiego Wschodu od tygodni koczuje w lesie, w wąskim pasie pomiędzy Polską a Białorusią. Jak informuje Straż Graniczna, tylko minionej doby, odnotowano ponad 600 prób przekroczenia granicy.

Kraków: Dom Utopii zbiera koce i płachty termoizolacyjne dla koczujących na granicy

Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie organizuje zbiórkę niezbędnych rzeczy dla osób na granicy polsko-białoruskiej. Potrzebne są koce i płachty termoizolacyjne. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta w Michałowie przy okazji prezentacji przedstawienia Łaźni Nowej "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reżyserii Anny Gryszkównej w Gródku oraz Narewce.

Protest przed siedzibą Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji i sądeckiej Lewicy protestowali w Nowym Sączu przed siedzibą Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeciwko - jak sami tłumaczyli - niewłaściwemu traktowaniu uchodźców na granicy. Kilkunastoosobowa grupa z flagami Unii Europejskiej i reprezentowanych organizacji stała przez kilkadziesiąt minut przed wejściem do jednostki odtwarzając przygotowane wcześniej nagranie. Były w nim wmontowane m.in. komunikaty polskich służb, odgłosy śmigłowca, szczekanie psów i nagrany płacz dzieci.

Prezydent Andrzej Duda: Imigrantów siłą się przepycha na naszą stronę granicy. Przykładów jest masa

- Wczoraj pokazywano film, jak to siłowe przepychanie działa, jak robią to białoruskie służby. Równolegle tuż przy naszej granicy mają się odbywać ćwiczenia Zapad 2021, organizowane przez Federację Rosyjską razem z Białorusią. Trudno to pominąć. Dlatego są zwiększone bezpieczeństwo i inne działania, żeby w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć granicę, która jest także granicą UE. To nie tylko nasza granica. To granica UE - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Rząd wystąpił do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie dwóch województw

We wtorek Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Pogranicznicy z Nowego Sącza ruszyli na wschodnią granicę

Już tysiąc żołnierzy strzeże polsko–białoruskiej granicy, a wkrótce ta liczba ma się podwoić. W związku z kryzysem migracyjnym na wschód ruszyli także pogranicznicy z Nowego Sącza.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię