Radio Kraków

Igrzyska Europejskie 2023

Co dalej z Igrzyskami Europejskimi w Krakowie? Kolejne kontrowersje

Po wczorajszym sejmowym głosowaniu, mieszkańcy Krakowa przeciwni Igrzyskom Europejskim ponownie apelują do władz miasta, aby te wycofały się z organizowania tej imprezy. Posłowie odrzucili senackie poprawki do specustawy. Jedna z propozycji, która przepadła w głosowaniu zakładała zwiększenie finansowego wsparcia o 390 milionów złotych. Dzięki temu miasto miałoby otrzymać ponad pół miliarda złotych na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Jest obywatelski projekt uchwały ws. organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie

Pół tysiąca mieszkańców Krakowa podpisało się pod projektem uchwały zobowiązującej miasto do wycofania się z organizacji Igrzysk Europejskich w 2023. roku. W piątek projekt wraz z podpisami został złożony w krakowskim magistracie. Teraz uchwałą zajmie się rada miasta.

Senat przyjął ustawę o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Ustawa zawiera rozwiązania prawne, mające zapewnić województwom - małołopolskiemu i śląskiemu oraz miastu Kraków terminowe wykonanie przedsięwzięć i stworzenie warunków do organizacji Igrzysk.

Będzie rządowe wsparcie dla igrzysk europejskich? Rozmowy trwają

Władze Krakowa zapewniają, że są na dobrej drodze do tego, by porozumieć się z rządem w sprawie gwarancji finansowych na inwestycje drogowe, które trzeba wykonać przed Igrzyskami Europejskimi.

Czy rząd wesprze organizację Igrzysk Europejskich?

Małopolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają interwencję w sprawie rządowego wsparcia dla Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jak mówią - Senat zajmie się poprawkami do specustawy, które w poniedziałek przepadły w sejmowym głosowaniu. Tymczasem działacze Partii Razem, przedstawiciele krakowskiego samorządu i lokalni aktywiści zakładają komitet sprzeciwiający się organizacji tej imprezy. Uważają, że przyszedł czas, by poprzez obywatelski projekt uchwały zatrzymać Igrzyska, które nadwyrężą budżet miasta nie przynosząc mu w zamian żadnych korzyści. Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Witold Kozłowski zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby Igrzyska zostały zorganizowane bez żadnych przeszkód.

Władze Krakowa zgłaszają poprawki do projektu specustawy w sprawie Igrzysk Europejskich

Radni PiS wspólnie z prezydenckim klubem Przyjazny Kraków zablokowali dokument, który miał zobowiązać prezydenta Jacka Majchrowskiego do niezwłocznego wycofania się miasta z funkcji gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Uchwałę popierało trzech radnych Łukasza Gibały i 11 z klubu Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że miasto wstrzyma się z podjęciem ostatecznej decyzji czy będzie gospodarzem tej imprezy do momentu zakończenia kolejnej tury rozmów z przedstawicielami rządu.

Janusz Kozioł: Termin 15 stycznia będzie aktualny, o ile spełniona będzie obietnica ministra Bortniczuka

15 stycznia to kolejny termin, jaki wskazują władze Krakowa, na podpisanie umowy host city w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich. Kolejne ultimatum wynika z dotychczasowego braku gwarancji finansowych na niezbędne inwestycje. I tak z listy inwestycji sportowych, która trafiła do projektu rozporządzenia, zniknął basen olimpijski oraz hala sportowa. Nie ma też dotąd listy inwestycji transportowych - co więcej, rząd nieprzychylnie spogląda na pomysł finansowania trasy Balickiej oraz rozbudowy ulicy Okulickiego. Z Januszem Koziołem, pełnomocnikiem prezydenta ds. sportu rozmawiało tym Jacek Bańka.

W Sejmie o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Ma on umożliwić województwom małopolskiemu i śląskiemu oraz miastu Kraków terminowe wykonanie przedsięwzięć oraz stworzenia warunków dla właściwej organizacji Igrzysk.

114 milionów złotych na inwestycje w projekcie budżetu Tarnowa na 2022 rok

W projekcie przyszłorocznego budżetu największe pozycje stanowią inwestycje dofinansowane z Polskiego Ładu kwotą 30 milionów złotych, czyli budowa Parku Wodnej Rozrywki w Mościcach oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej numer 9. Miasto liczy także na 55 milionów złotych dofinansowania na dostosowanie swoich obiektów sportowych oraz ulic i parkingów do Igrzysk Europejskich w połowie 2023 roku. W obu przypadkach te kwoty oraz inwestycje zostały jednak rozłożone na dwa lata.

Paweł Kowal: Ten konflikt nie dotyczy tylko nas. Imigranci pójdą na zachód

- Powinny być mocniejsze sankcje personalne wobec przedstawicieli białoruskich władz. Sankcje gospodarcze też są konieczne, ale trzeba z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być one zrekompensowane przez Rosję - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. "Wszędzie gdzie Rosjanie wchodzą jako pośrednicy, zaczynają się jeszcze większe kłopoty" - tak poseł Kowal komentował rozmowy prezydentów Francji i Rosji na temat kryzysu na granicy Białorusi. "Polski rząd popełnił dużo błędów, od początku trzeba było umiędzynarodowić ten konflikt. W kraju do rozmów powinny zasiąść rząd i opozycja i zastanowić się jak wyjść z tego kryzysu" - mówił poseł Kowal w porannej rozmowie Radia Kraków.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię