Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Gwiazda wieczoru: Zycie jest tam ka dusa, a nasa dusa jest przy muzyce - lider FiśBandy w rozmowie z Hanką Wójciak

Gościem cyklu „Gwiazda wieczoru” był Andrzej Jarząbek Fiś, który opowiedział Hance Wójciak o debiutanckiej płycie zespołu FiśBanda „Posłuchejcie Kamaradzi”.

fot. Michał Zięba

Posłuchaj rozmowy:

FiśBanda powstała w 2018 roku w Zakopanem. Muzycy, którzy tworzą zespół grają jednak wspólnie od dawna. Łączy ich ta sama tradycja i świetna znajomość muzycznego folkloru nie tylko Tatr, ale i całego obszaru od Dunajca do Dunaju, a przede wszystkim kreatywne i nowoczesne pomysły na własne interpretacje. Pierwsza płyta zespołu "Posłuchejcie Kamaradzi" jest syntezą spotkania muzyków, którzy odważnie poszukując swoich muzycznych ścieżek, folkowej tradycji nadają nową siłę wyrazu. Muzyka góralska, karpacka, czy bałkańska stanowią tu osnowę twórczości, którą wyróżniają liczne improwizacje i jazzowe brzmienia. 

Liderem zespołu jest znakomity skrzypek, aranżer i wokalista Andrzej Jarząbek „Fiś”.

Skład zespołu:

Andrzej Jarząbek „Fiś” - skrzypce, śpiew

Paweł Medes  - altówka, chórki

Robert Czech  - kontrabas, cymbały

Stanisław Rzadkosz  - akordeon, chórki

Andrzej Jarząbek Fiś - urodzony pod Tatrami, współzałożyciel i lider zespołu FiśBanda. Pseudonim artystyczny „Fiś” (od słowa „fiśnięty") został mu nadany przez przyjaciół muzycznych już we wczesnej młodości, bo swoim temperamentem i szaloną wirtuozerią wzbudzał zawsze zdumienie i podziw.
Muzyk, który cały czas poszukuje, łącząc folk karpacki z jazzem i żywiołowymi improwizacjami. Czerpiąc z najlepszych światowych źródeł tworzy interesujące stylistycznie projekty. Połączenie instrumentalnej maestrii i barwnej duszy człowieka gór, muzycznej charakterności i lirycznej nuty daje w jego wykonaniu muzykę porywającą, przepełnioną emocjami, pełną nieokiełznanej energii i melancholijną jednocześnie.
Artysta współpracuje z wieloma zespołami. Tworzył i liderował zespołowi Jazgot. Wcześniej grał w zespołach Siwy Dym, Dikanda oraz Hajlandery. Współpracuje z Kayah, Edytą Geppert, a także zespołem Hanki Rybki. 
/materiały prasowe FiśBandy/

Autor:
Hanka Wójciak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię