Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Z inspiracji naturą … " - Andrzej Fogtt na wystawie w Zofia Weiss Gallery

"Oto jest Fogtt” – pod takim tytułem prezentowana jest krakowska wystawa Andrzeja Fogtta podsumowująca imponujący , kilkudziesięcioletni dorobek znakomitego polskiego malarza, grafika rzeźbiarza , Ekspozycja jest połączeniem monumentalnych monochromatycznych pejzaży znanych z Biennale Sztuki w Wenecji z serię 40 portretów artystów m. in. Wyspiańskiego, Boznańskiej, Weissa, Beresia ale także Fangora czy Erny Rosenstein. O prezentowanej w Zofia Weiss Gellery wystawie w Kole kultury mówili Andrzej Fogtt oraz kuratorka ekspozycji, historyk sztuki Zofia Weiss. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

fot. Zofia Weiss Gallery

J.Drużyńska rozmawia z Z.Weiss i A. Fogttem
OTO JEST FOGTT
2024-04-08 - 2024-04-28
Zamysłem kuratorskim jest połączenie monumentalnych monochromatycznych pejzaży z imponującą serią portretów artystów. Dwugłos o naturze i człowieku. Kolor w kontrapunkcie z wibrującą czarno-białą kreską. Formy na pograniczu op-artu, ludzkie twarze kreowane ekspresyjnymi gestami pędzla. A do tego formy architektoniczno - rzeźbiarskie: Wieża Jedności - zainspirowana motywem „płonącej kobiety” z cyklu obrazów pt.: „Żywiołem opętanie” prezentowanych na 41 Biennale Sztuki w Wenecji oraz makieta Ołtarza otoczonego biblioteką będącą symbolem historii życia, cywilizacji i historia słowa.

.

( tekst Zofia  Weiss Gallery) 

fot.Zofia Weiss Gallery

fot.Zofia Weiss Gallery

Andrzej Fogtt urodził się w 1950 roku w Poznaniu. Ukończył tamtejszą Państwową Wyższa Szkołę Sztuk Plastycznych w 1974 roku, uzyskując dyplom w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz. We wczesnym okresie łączony był z nurtem „nowej figuracji”. Laureat VIII Festiwalu Sztuki w Zachęcie w 1979 r. oraz zdobywca Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie w 1984 r. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Andrzej Fogtt reprezentował Polskę na 41 Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 r. pokazując stworzone wspólnie z Bożeną Biskupską – environment „Misterium czasu”.

Jest autorem wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej” dla Warszawy, a także „Bramy Świata” dla Chin. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.

Spod jego pędzla wyszły liczne cykle malarskie, takie jak: „Żywioły”, „Żywiołem opętanie”, „Genesis”, „Obrazy Sferyczne”, seria „Qraszewo” oraz monumentalne dzieło „Ostatnia wieczerza” ofiarowane Janowi Pawłowi II. Liryczne pejzaże znad Brdy i Bugu, budowane wieloma warstwami nakładanej nieomal pointylistycznie farby, niosą w sobie wspomnienie malarstwa impresjonistów. Osobną część jego najnowszej twórczości stanowią syntetycznie malowane portrety artystów i przyjaciół.

( za : www Zofia Weiss Gallery) 

fot. Zofia Weiss Gallery

fot. Zofia Weiss Gallery

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię