Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 3.07.2016 r.

(fot.Stiopa/Wikipedia)

Dlaczego samoloty odrzutowe lecąc na dużej wysokości zostawiają za sobą charakterystyczne białe smugi?  Jakie jest naukowe wytłumaczenie tego zjawiska ? -  wyjaśnia prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ Z Akademii Górniczo - Hutniczej. Posłuchaj!

 


 

Wł. Kretkowski  ( fot. Biblioteka PAN i PAU)

 

Matematyk  WŁADYSŁAW KRETKOWSKI herbu Dołęga (1840 - 1910), doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego, docent  Uniwersytetu i Politechniki Lwowskiej, przeszedł do historii jako filantrop, dobrodziej krakowskiego środowiska matematycznego.
O jego testamencie z roku 1907, który powoływał  Fundusz jego imienia  i o beneficjentach  tego Funduszu opowiada dr DANUTA CIESIELSKA  z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Posłuchaj!

 

 

 


 

Prof.  STEFAN  WITOLD  ALEXANDROWICZ  przed wyjazdem na wakacje w Beskid Mały, prezentuje Państwu  płytę,  wydaną przez Polską Akademię Nauk, a zawierającą nagrane w Radiu Kraków S.A rozmowy o polskich uczonych , badaczach, podróżnikach i krajoznawcach,  działających w XIX i XX w.  Na dwóch płytach utrwalonych zostało 204 biogramów naukowców bardziej i mniej znanych, ale zawsze godnych naszej pamięci. Posłuchaj!
 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię