Program:

1. „Obietnica poranka” (La promesse de l’aube) reż. Eric Barbier, Francja, Belgia 2016, 113 min. Obsada: Pierre Niney, Charlotte Gainsbourg, Jean-Pierre Darroussin.

Historia Romaina Gary’ego, jedynego francuskiego powieściopisarza, który dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów, od dzieciństwa w Polsce, przez okres dojrzewania w Nicei, do lat studenckich w Paryżu i ciężkiej służby lotniczej podczas II wojny światowej.  Po wojnie Romain Gary rozpoczął karierę dyplomatyczną. Podróżując po całym świecie, wielokrotnie odwiedzał Polskę, do które żywił, jak sam przyznawał, szczególny sentyment. W połowie lat 40. zaczął pisać powieści pod pseudonimem. W sumie opublikował ich ponad 30, a także wiele opowiadań i esejów. W roli zaborczej matki pisarza niezrównana Charlotte Gainsbourg.„Czerwony żółw”(La tortue rouge” reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia 2016, 80 min.

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju? Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj w sobie bezludną wyspę podczas seansu filmu, który oczarował widzów na całym świecie.
Legendarne japońskie Studio Ghibli („Spirited Away: W krainie Bogów”) przedstawia urzekającą baśń dla dorosłych, która została nagrodzona w Cannes, nominowana do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to sami widzowie wybierają filmy dla widzów.

2. „Bogini świetlików” (La déesse des mouches à feu) reż. Anaïs Barbeau-Lavalette, Kanada 2020, 105 min.Obsada: Kelly Depeault, Caroline Neron, Normand d'Amour

W dniu swoich szesnastych urodzin Catherine dostaje żółtego Discmana, książkę Christiane F…. i pozwolenie na pójście do centrum handlowego. Jest to również dzień, w którym jej ojciec umyślnie wjeżdża w mur samochodem należącym do jej matki.
Podczas gdy związek jej rodziców zmierza nieuchronnie w stronę rozwodu, Catherine jest pochłonięta codzienną walką o przetrwanie w szkole i zdobyciem uznania wśród kolegów.

Odkrywanie siebie, doświadczenia, które bynajmniej nie są tylko przyjemne i romantyczne, to rzeczywistość nastolatki dorastającej w spektakularnym chaosie nastoletniej sceny grunge w latach 90.

3. „Olga” (Olga) reż. Elie Grappe, Szwajcaria, Francja 2021, 87 min. Obsada: Nastya Budiashkina, Sabrina Rubtsova, Caterina Barloggio
Rok 2013.

Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, trafia do Szwajcarii, gdzie próbuje znaleźć dla siebie miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Tymczasem w Kijowie wybuchają protesty prowadzące do Euromajdanu, w którym niespodziewanie biorą udział jej krewni. Podczas gdy młoda dziewczyna musi zaadaptować się w nowym kraju i przygotować do Mistrzostw Europy, w jej życie wkracza ukraińska rewolucja i wywraca wszystko do góry nogami.

4. „Zatrzymać” (Keeper) reż. Guillaume Senez, Belgia, Francja, Szwajcaria 2016, 95 min. Obsada: Kacey Mottet Klein, Galatea Bellugi, Catherine Salée

Maxime i Mélanie pochodzą z całkowicie normalnych i tzw. dobrych domów. Mają dopiero po piętnaście lat, ale nie mogą wytrzymać bez siebie ani minuty i planują wspólne życie. Maxime ma bardzo sprecyzowane plany. Marzy mu się kariera zawodowego piłkarza, na co ma spore szanse. Pewnego dnia jego świat się rozsypie, kiedy Mélanie zajdzie w ciążę. Dla rodziców Maxime’a ważniejsze będzie to, co powiedzą sąsiedzi. Niespełnione marzenia oraz tęsknota za życiem zwykłego nastolatka również nie ułatwią podjęcia najtrudniejszej w życiu decyzji. Dramatyczna historia pary nastolatków, opowiedziana z męskiego punktu widzenia.

5. „Masz ci los” (Deux billets de loterie) reż. Paul Negoescu, Rumunia 2016, 86 min. Obsada: Dorian Boguta, Dragos Bucur, Elias Ferkin

Trzech mężczyzn z niewielkiego miasteczka desperacko potrzebuje pieniędzy. Bohaterowie tego zabawnego filmu uciekają się do rozwiązania, które często przychodzi do głowy ludziom w ich sytuacji: postanawiają wziąć udział w loterii. Ale nie wystarczy kupić zwycięski los! Trzeba jeszcze go nie zgubić…

6. „Eileen Gray” reż. Jörg Bundschuh, Niemcy 2006, 60 min.

Eileen Gray (1878 – 1976) była irlandzką architektką i projektantką mebli a także jedną z najbardziej fascynujących kobiet tworzących w XX w.  W swojej karierze była związana z wieloma wybitnymi europejskimi artystami swojej epoki, w tym z Kathleen Scott, Adrienne Górską, Le Corbusierem i Jeanem Badovicim. Jej najbardziej znanym dziełem jest dom znany jako E-1027 w Roquebrune-Cap-Martin we Francji. Eileen Gray zmarła w 1976 roku w Paryżu, osamotniona i praktycznie zapomniana. Dziś jej oryginalne meble osiągają na aukcjach miliony.

Filmy na portalu ninateka.pl można oglądać do 25 marca całkowicie bezpłatne.