Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

ROMOWIE W NOWEJ HUCIE - historia pewnej społeczności

"Jestem Romem, jak widać, i opowiem wam historię mojej rodziny. Mój dziadek przyjechał do Huty jako pierwszy z Cyganów. Pracował na Hucie Lenina, no i… po prostu potem ściągnął całą swoją rodzinę i tak zamieszkaliśmy w Nowej Hucie. " To historie z życia, opowiedziane sercem - sporo wzruszeń, bo ta romska historia wpisała się w polską narrację. Nawet jeżeli nie mamy tej świadomości, to teraz dzięki pewnemu internetowemu przedsięwzięciu , możemy ją poznać i uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy tej społeczności....

Śladami Romów w Kacwinie. Fot. Alina Doboszewska

To bardzo ciekawy rozdział z historii Nowej Huty. Kiedyś "narośli" przy starym Krakowie, dziś z modnymi i docenianymi rozwiązaniami architektonicznymi i drogimi mieszkaniami w tzw. Starej Hucie. A o tej pasjonującej historii opowiedzą:

Monika Szewczyk – Romni, obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie badawczym NCN: Transnarodowe życie polskich Romów – migracje, rodzina i granice etniczne w zmieniającej się Unii Europejskiej.

Alina Doboszewska – antropolożka, redaktorka książek i czasopism, aktywistka organizacji pozarządowych. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Dobra Wola w Krakowie, członkini Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.

Wspomnienia mieszkańców Kacwina o Romach rejestruje Krzysztof Krzyżanowski. fot. Alina Doboszewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię