Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pod wpływem światła słonecznego ciało wytwarza witaminę D, która pomaga organizmowi wchłonąć wapń i fosforany. Minerały te są niezbędne dla zdrowych kości, zębów i mięśni.

Jednocześnie słońce w nadmiarze słońce może prowadzić do poparzeń skóry, "uczulenia na słońce", powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry czy zmian nowotworowych.

Dla niektórych grup upał jest szczególnie niebezpieczny. Należą do nich osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością oraz osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu.

Wysokie wartości temperatury zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.

Aby chronić organizm w gorące, słoneczne dni należy nosić jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin; nosić odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem; unikać opalania się w godzinach 11.00-15.00; regularnie stosować krem z filtrem UV (min. 30 SPF); zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach - wietrzyć je najlepiej rano lub wieczorem; pić dużo wody, najlepiej niegazowanej; unikać alkoholu, który odwadnia organizm oraz nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne.

Najbardziej narażonymi na promieniowanie UV częściami ciała są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.

Ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków promieniochronnych. Przy wyborze należy zwracać uwagę m.in. na jego współczynnik ochrony. Sam kosmetyk powinno się nanosić na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce. Ponadto trzeba pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego – w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.

Podczas upałów należy pamiętać o piciu wody. GIS przypomina, że w ciele dorosłego człowieka woda stanowi około 65 proc. masy i odsetek ten maleje wraz z wiekiem. Zgodnie z normami żywienia wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi między 1,25 a 2,5 l natomiast u dorosłego, zdrowego człowieka - między 2 a 2,5 l. Dużo wody zawierają również owoce sezonowe. Dlatego spożywanie ich pozwala na dodatkowe dostarczanie wody do organizmu.

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu i pełni wiele istotnych funkcji. Odgrywa rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych, usuwania toksyn oraz regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Ponadto pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała i prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Co więcej, uczestniczy w reakcjach biochemicznych, zwilża błony śluzowe i gałkę oczną, i zapewnia ruchliwość stawów.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Niedobór wody w organizmie może powstać z różnych przyczyn i prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia

- podkreślił GIS.

Odwodnienie to stan, kiedy zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych. Jego pierwsze objawy mogą wystąpić już przy utracie płynów wynoszącej powyżej 1 proc. Wśród objawów odwodnienia można wymienić uczucie pragnienia, suchość w ustach, ból głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, omdlenia, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, suchość skóry i błon śluzowych.