Jacek Majchrowski przypominał w rozmowie z Radiem Kraków, że prezydent Andrzej Duda zawsze wypowiadał się pozytywnie w kwestii ustawy antysmogowej. - Mam świadomość, że niecałe jego środowisko tak uważa. Zobaczymy - dodał.

Pytany, czy nie obawia się, że ta ustawa stanie się ofiarą wojny między PiS i PO, Jacek Majchrowski powiedział: - Sądzę, że to nie tyle będzie wojna PO z PiS, co wojna PiS z mieszkańcami, bo ci są za.

Prezydent Krakowa podkreślał także, że ta ustawa, mimo że niektórych zapisów już nie ma, np. tych dotyczących ograniczeń w ruchu samochodów, wpłynie na jakość powietrza, jakim oddychamy w Małopolsce. Majchrowski uważa, że przepisy dadzą możliwość wprowadzenia przez samorządy norm dotyczących jakości węgla spalanego w piecach. Do przepisów zastosować się też będą musieli ci, którzy paliwo sprzedają.

- Gdyby ta ustawa nie weszła w życie, to oznaczałoby, że mamy dużą górę pieniędzy, których nie mamy na co wydać. Nacisk na mieszkańców, by zmieniali swój sposób ogrzewania jest  bezwzględnie potrzebny -podkreślił prezydent Majchrowski.

Zapis rozmowy z Jackiem Majchrowskim

Sam prezydent Andrzej Duda cały czas nie chce zdradzić, czy ustawę podpisze. Twierdzi, że musi się z nią najpierw dobrze zapoznać. Dokument zatwierdzili już senatorowie, ale z poprawkami, dlatego trafi on jeszcze raz do posłów.

 

(Maciej Skowronek, RK/ew)