Informację o śmierci profesora potwierdziła Radiu Kraków dyrektor szpitala im. św. Łukasza - Anna Czech.
- A
- A
- A
Zmarł prof. Andrzej Maciejczak, jeden z najwybitniejszych polskich neurochirurgów
Nie żyje profesor Andrzej Maciejczak, światowej sławy neurochirurg, specjalizujący się w operacjach kręgosłupa. Od wielu lat był związany z Tarnowem. Był kierownikiem Kliniki Neurochirurgii szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie. Profesor Andrzej Maciejczak zmarł w nocy z piątku na sobotę.Profesor Maciejczak ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi. Pracę zawodową rozpoczął w 1985 roku w Klinice Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 1996-1997 był neurochirurgiem w Department of Neurosurgery w Southern General Hospital, w Glasgow, Wielka Brytania.
Od 2002 był profesorem na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i kierownikiem Oddziału Neurochirurgii szpitala św. Łukasza w Tarnowie.
Uzyskał stopnie naukowe doktora nauk medycznych (1993), habilitację (2001) i profesora (2005).
Swoje doświadczenie i wiedzę w chirurgii kręgosłupa przekazywał od wielu lat młodym adeptom neurochirurgii i ortopedii za granicą i w Polsce, na kursach organizowanych przez międzynarodowe organizacje naukowe: Europejskie Towarzystwo Neurochirurgów (Nicea, Rzym, Budapeszt, Luxembourg, Trondheim, Padwa, Leeds, Barcelona, Berlin, Praga, Edynburg), AOSPINE (w Krakowie, Bratysławie, Budapeszcie, Warszawie, Koszycach, Strasbourgu) oraz Polskie Towarzystwo Neurochirurgii, Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa.
Jest autorem licznych publikacji naukowych (86) w zakresie chirurgii kręgosłupa w renomowanych naukowych pismach amerykańskich, brytyjskich i europejskich (Neurosurgery, Injury, European Spine Journal) oraz licznych wystąpień kongresowych (231) na arenie międzynarodowej i krajowej jako zaproszony wykładowca.
W 2009 był gospodarzem i organizatorem światowego kongresu chirurgii kręgosłupa Eurospine w Warszawie. Był członkiem krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Neurochirurgów, Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa gdzie pełnił funkcje w ich zarządach, a także European Association of Neurosurgical Societes, The Spine Society of Europe Eurospine, AO Spine International Association, Congress of American Neurological Surgeons.
Jest autorem podręcznika dla chirurgów „Stabilizacja Kręgosłupa. Część Pierwsza: Kręgosłup Szyjny”, rozdziału „Zespoły bólowe kręgosłupa” w kultowym podręczniku Interny dla lekarzy internistów i pierwszego kontaktu, rozdziału „Cervical Kyphosis & Scoliosis” w międzynarodowym podręczniku „Cervical Myelopathy” który niebawem się ukaże.
Za swoje osiągnięcia naukowe został nagrodzony m.in.: tytułem Człowieka Roku 2004 w plebiscycie czytelników Gazety Krakowskiej na Człowieka Małopolski (za rozwój i wprowadzanie do praktyki klinicznej małoinwazyjnych metod leczenia chirurgicznego kręgosłupa), Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, przyznanym przez Ministra Edukacji Narodowej.
Profesor Andrzej Maciejczak przez ostatni czas zmagał się z poważną chorobą. Miał 64 lata.
Komentarze (29)
Najnowsze
-
22:13
Kolejna lokalizacja odrzucona. Cmentarz dla zwierząt w Krakowie wciąż w planach
-
22:06
Mosty w AMKP to przestrzeń spotkania i doświadczania sztuki
-
21:59
Święto rzemiosła i tradycji w Krakowie
-
21:39
Kuchnia sprzed lat – zapomniana, a jednak dobrze znana
-
20:35
Koniec sezonu dla "Białej Gwiazdy". Powrót do elity z podniesioną głową
-
18:40
Mer Lwowa po rosyjskim ataku: rakieta może dolecieć do Krakowa w nieco ponad sześć minut
-
17:56
Ta tarnowska tradycja ma się świetnie
-
17:48
Dzieci ozdobiły Tarnów pisankami. Kolorowa tradycja powróciła
-
16:31
Nielegalne składowisko na Prądniku Czerwonym. Jest reakcja miasta
-
16:04
"Dostosowujemy się do zmieniającego się świata". 80 lat Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego!
-
15:53
Egipskie ciemności w Tarnowie. Mieszkańcy bez światła, miasto oskarża Tauron
-
15:40
Gra o wpływy. Czy gaming stał się narzędziem propagandy i werbunku?
-
15:05
Autobus pojedzie przez tarnowską starówkę. Znamy szczegóły trasy
-
14:56
Czym są choroby autoimmunologiczne? Korepetycje z edukacji zdrowotnej. Lekcja 24
-
14:41
Dłuższe życie, ale mniej relacji. Psycholog o prawdziwym wyzwaniu starości
-
14:33
Pożary traw to już plaga. Dziś w jednym z nich zginął mężczyzna
-
14:09
136 km/h przy ograniczeniu do 70. Kierowca pod wpływem narkotyków
-
22:05
Hokusai w Rzymie, Szapocznikow w Krakowie. Siła kolekcji Muzeum Narodowego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze