- A
- A
- A
Pendolino wyruszyło w końcu z Tarnowa do Warszawy i Gdańska. ZDJĘCIA
Z Tarnowa można wreszcie bezpośrednio dojechać pociągiem Pendolino do Warszawy, a nawet do Gdańska. W poniedziałek o 6:50 (z trzyminutowym opóźnieniem i czterdziestoma pasażerami), pociąg po raz pierwszy odjechał z dworca PKP. Podróż Pendolino do stolicy, według rozkładu, potrwa 3 godziny 18 minut, nad morze niecałe 7 godzin.W przyszłym roku, po zakończeniu trwającej już od czterech lat modernizacji linii z Krakowa do Tarnowa, Pendolino ma przyśpieszyć do 160 kilometrów na godzinę. Na razie do Krakowa jedzie 56 minut, a przyśpieszony pociąg osobowy Dunajec, który odjeżdża niedługo później, 59 minut.
Niestety godziny kursowania Dunajca nie zostały dostosowane do pasażerów, którzy chcieliby nim dojeżdżać do pracy. Wyrusza bowiem z tarnowskiego dworca o 7.06 i dojeżdża do Krakowa o 8.05. Wprawdzie od 24 grudnia ma tam docierać nieco wcześniej, bo o 7:58, ale to marne pocieszenie dla tych, którzy zaczynają pracę o 8.
Nowy rozkład jazdy przyniósł wreszcie skrócenie czasu przejazdu między Krakowem i Tarnowem do godziny i 20 minut dla pociągów osobowych i godziny dla pośpiesznych.
Nie jest to jednak żadna rewolucja, bo po czterech latach remontu mamy powrót do sytuacji sprzed 10 lat. Kolej obiecuje jeszcze jednak skrócenie czasu przejazdu najszybszych pociągów do 46 - 46 minut, a osobowych do 1 godziny i 10 minut. Ale na to poczekamy około roku do zakończenia wszystkich prac na linii z Krakowa do Tarnowa.
Za kilka lat podróż na tej trasie skróci się jeszcze po modernizacji fragmentu linii z Krakowa Głównego do Rudzic, na który właśnie ogłoszono przetarg.
(Bartłomiej Maziarz/dr)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:50
Kraków: z rzeki wyłowiono ciało człowieka
-
13:43
AbradAb: nie chcę stypy
-
13:35
Polska podpisała umowę SAFE. W Tarnowie już rozmawiają o współpracy z przedsiębiorcami
-
13:24
Będzie pierwszy proces w kampanii referendalnej w Krakowie
-
13:15
Dzień Europy – idea wspólnoty, która miała zatrzymać wojny
-
12:31
Koloradka i alkohol.
-
12:21
Prezes KAS opuszcza radę prezydenta Nawrockiego. „To byłoby wyrzucenie polityki klimatycznej do kosza”
-
12:11
Kraków gospodarzem międzynarodowego kongresu italianistycznego SILFI 2026
-
11:57
Zakaz na jednej z największych atrakcji regionu. Na zaporę w Świnnej Porębie niestety bez roweru
-
11:48
Autonomiczny kombajn, kaucyjny rekord i atak wandali. Głosuj na Wyczyn i Blamaż Tygodnia!
-
11:35
Majowe Dni Krzeszowic
-
11:34
Czy wójt Lanckorony straci stanowisko? W niedzielę mieszkańcy gminy wezmą udział w referendum
-
11:06
Małopolska rozdaje kompostowniki. To może być ostatnia tak hojna edycja programu
-
10:37
Koniec akcji saperów na Ruczaju. Znaleziono ponad 200 min
-
10:25
Kluczowy plan dla Krakowa poczeka. Miasto nie pokaże dokumentu przed referendum
-
10:18
Odliczamy dni do inauguracji 40. Tarnowskiej Nagrody Filmowej - Festiwalu Polskich Filmów Pełnometrażowych (22 - 30.05.2026).
-
09:40
Kto wrzucił Banderę do szkolnego plecaka? Internet znów połknął fejka
-
09:17
Zaginął 17-letni Łukasz Seweryn z Krakowa
-
09:13
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski: referendum jest nauczką i doświadczeniem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze