- Taka akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie wolontariusze, którzy chętnie zgłaszają się do nas, bo chcą pomagać - przekonuje Marcin Skóra, właściciel firmy EMES i parnterzy, która koordynuje akcję:

- Poznaliśmy mnóstwo fajnych osób, które przychodzą do nas i - nie bójmy się tego powiedzieć - narażają swoje zdrowie, zdrowie swoich bliskich. Nikt nawet się nie zawahał. Los powiedział nam "sprawdzam". Nie tylko mamy mówić o pomocy, w tej chwili trzeba się wykazać: stanąć ponad wszelkimi podziałami i po prostu pomagać.

Posiłki, które dostarczane są bezpłatnie do seniorów, przygotowywane są w restauracji Stara Łaźnia z produktów, które za darmo przynoszą tarnowianie.

- Gdy zaczynaliśmy akcję od kilkunastu takich porcji nie sądziliśmy, że stanie się ona tak popularna. Dostarczenie tak dużej ilości posiłków sprawia pewne problemy - przyznaje Krzysztof Chuiderski, właściciel restauracji "Stara Łaźnia", które przygotowuje obiady dla seniorów:

- Sporo czasu zajmuje dojazd, a to jest ważne, żeby posiłki były ciepłe. Sporo osób jest leżących, nie wstają z łóżka. Dawanie im zimnego posiłku jest bez sensu.

Dziennie wolontariusze "Razem dla seniora" rozwożą posiłki dla 130 tarnowian. Dodatkowo dla 30 innych robią zakupu lub inne drobne przysługi.

Przypomnijmy, pomoc dotyczy zrobienia podstawowych zakupów spożywczych, lekarstw i przywiezienia darmowego, ciepłego posiłku. Wystarczy w tym celu zadzwonić w godz. 8-17 do firmy „EMES i partnerzy” (tel. 14 650-50-60).

 

Marcin Golec/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.