Muzeum o istnieniu zakupionego fragmentu  wiedziało już od jakiegoś czasu, starało się o środki na jego zakup z ministerstwa, ale nie udało się - z pomocą przyszły władze województwa mówi pełniący obowiązki dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego Kazimierz Kurczab.

- Wystąpiliśmy bezpośrednio do zarządu Województwa Małopolskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu obrazu. Ku naszej ogromnej radości to zamierzenie zostało zrealizowane. Pod koniec roku otrzymaliśmy dotację w 100 proc. na zakup obrazu i w ostatnich dniach grudnia została podpisana umowa i obraz znalazł się w naszym muzeum - mówi Kurczab.

Zakupiony fragment Panoramy ma ponad 2 metry i 40 cm szerokości i 2 metry 30 centymetrów wysokości. Przedstawia huzara na koniu jadącego w pobliżu orszaku generała Bema. To fragment Panoramy, który można obejrzeć na muralu w centrum Tarnowa. Sam mural przyczynił się do odnalezienia tego fragmentu działa Jana Styki. -  Właściciele obrazu nie wiedzieli, że mają w domu fragment Panoramy, dopiero pobyt w Tarnowie i mural na Placu Węgierskim naprowadził ich, że może to być fragment dzieła Jana Styki - przyznaje Kaizmierz Kurczab.

Obraz na razie poddawany jest przeglądowi konserwatorskiemu -  na to, by go zobaczyć, będziemy musieli poczekać, aż muzeum będzie mogło zaprosić w swoje progi więcej odwiedzających.

Koszt zakupu nowego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej, który trafił do tarnowskiego Muzeum Okręgowego - zamknął się kwotą 100 tysięcy złotych.

 

(Agnieszka Wrońska/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.