Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

A4 z Tarnowa do Dębicy będzie także lotniskiem

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2014.06.06 20:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:56 )
Samochody nowym odcinkiem autostrady pojadą być może już na przełomie sierpnia i września, ale będą tam też mogły lądować wojskowe samoloty. W okolicach Starej Jastrząbki powstaje Drogowy Odcinek Lotniskowy. Wojsko przekonuje, że jego lokalizacja na wschodzie kraju ... to przypadek i lądowisko może zostać nigdy nie wykorzystane. Nawet przez mające kłopoty cywilne samoloty.

Drogowy Odcinek Lotniskowy. fot. B. Maziarz

Posłuchaj relacji naszego reportera
Lotnisko na A4 z Tarnowa do Dębicy
Drogowe Odcinki Lotniskowe, fot. Grzegorz Słomczyński


Całość wygląda jak 3 kilometry normalnego odcinka autostrady z jedną małą różnicą. "Nie ma pasa zieleni w środku, pomiędzy pasami jezdni lewą i prawą. Jezdnie będą rozdzielone barierami, które mogą zostać zdemontowane w razie potrzeby" - wyjaśniał w rozmowie z Radiem Kraków, zastępca dyrektora kontraktu Wojciech Majdyś z firmy Budimex.Nie bardzo jednak wiadomo ile miałoby potrwać demontowanie takich barier, ale może się też okazać, że nigdy nie będzie takiej potrzeby. Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Artur Goławski w rozmowie z Radiem Kraków przekonuje, że Drogowy Odcinek Lotniskowy powstał na wypadek konfliktu zbrojnego, a nie awaryjnego lądowania cywilnego samolotu." To nie jest takie proste, że samolot zgłasza problem i ląduje na autostradzie. Ktoś musi wyłączyć to miejsce z ruchu, zatrzymać samochody. Na szczęście Polska ma już 14 cywilnych lotnisk, z wojskowymi ponad 20, na które w sytuacji awaryjnej samoloty pasażerskie mogą dolecieć. Pozostałe mogą lądować na trawiastych pasach. Także ja nie widzę tutaj ani specjalnej potrzeby, ani zagrożenia, że te odcinki musiałyby być rzeczywiście użytkowane ".Ppłk Goławski podkreśla, że także wojsko nie zamierza korzystać z DOLów w czasie pokoju. "To nie jest tak prosto, że można z poniedziałku na wtorek zdecydować o tym, że się zajmuje w czasie pokoju Drogowy Odcinek Lotniskowy i się go wykorzystuje. Przecież tam idzie ruch. Myślę, że kierowcy nie powinni się obawiać, że nagle wojsko zablokuje trasę i spowoduje korki".Pytany przez reportera Radia Kraków o to czy umiejscowienia DOLu akurat na autostradzie z Tarnowa do Dębicy ma związek z naszymi wschodnimi sąsiadami odpowiada, że decydowała o tym ekonomia i nie należy się w tej lokalizacji doszukiwać drugiego dna."Mamy odcinki w innych rejonach kraju położonych bliżej, więc ja tutaj nie dopatruje niczego szczególnego. My też musimy myśleć w kategoriach państwa oraz podatników. Wschodnia i południowa Polska do niedawna były najbardziej zaniedbane pod względem budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Stąd jest okazja, żeby w tych miejscach zlokalizować Drogowe Odcinki Lotniskowe ".Polska ma 21 Drogowych Odcinków Lotniskowych, w większości nie nadających się do użycia. Po raz ostatni 11 lat temu wojskowe samoloty lądowały podczas ćwiczeń na DOLu w Kliniskach koło Szczecina. Ppłk Goławski podkreśla, że wojsko "ma inne pomysły na to jak podtrzymać zdolności naszych lotników w lądowaniu w takich miejscach".Odcinek autostrady z Tarnowa do Dębicy zgodnie z kontraktem powinien być gotowy na początku listopada. Jak jednak wynika z informacji Radia Kraków, kierowcy być może przejadą nim na przełomie sierpnia i września. Pozostałe prace wokół pasa autostrady jak budowa dróg serwisowych czy miejsc obsługi podróżnych mogłyby się przeciągnąć do wiosny przyszłego roku.

(Bartek Maziarz/ko)

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię