Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. "Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów" - wyjaśnił.

"Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy" - poinformował minister. Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Kamiński zaznaczył, że poinformowane zostało o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen.

Karpacki Oddział SG: Od północy przejścia turystyczne granicy ze Słowacją niemożliwe

W związku z tymczasowym przywróceniem kontroli na granicy polsko–słowackiej, granicę będzie można przekraczać tylko na wyznaczonych przejściach drogowych i kolejowych. Turyści np. w Tatrach nie będą mogli przekraczać granicy.

We wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że od północy z wtorku na środę na 10 dni zostanie wznowiona tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją. Zaznaczył on, że jest wysoce prawdopodobne, że termin będzie przedłużany.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG mjr Dorota Kądziołka, kontrola graniczna będzie dokonywana przez straż graniczną na wjazdach do Polski.

„Należy posiadać przy sobie i okazywać funkcjonariuszom dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy państwowej, w przypadku obywateli państw członkowskich UE będą to paszport albo dowód osobisty” – wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że przekraczanie tzw. turystycznych przejść granicznych np. w Tarach będzie niedozwolone i będzie uznawane za nielegalne przekroczenie granicy.