Oświęcimianie wywalczyli dziewiąty tytuł mistrza Polski, poprzednio w 2004 roku. Wówczas decydującą rywalizację wygrali z Podhalem Nowy Targ. Teraz w drodze do złota w siedmiu meczach pokonali Comarch Cracovię, w pięciu GKS Tychy i wreszcie znów w siedmiu GKS Katowice. Aż cztery z siedmiu spotkań finałowych kończyły się dogrywkami.

W niedzielę, w katowickiej Satelicie długo utrzymywał się bezbramkowy wynik. Obaj bramkarze przez 60 minut zachowali czyste konto. Przewagę miał GKS, ale nie potrafił tego udokumentować strzelając bramki.

W drugiej minucie dogrywki bliski zdobycia gola był Carl Ackered. Jednak po jego strzale krążek odbił się od słupka.  W 67. min. losy mistrzostwa Polski przesądził Mark Kaleinikovas strzelając celnie z bliska.

 "Musieliśmy dziś być cierpliwi gdyż GKS zaprezentował dobry hokej. My najpierw skutecznie się broniliśmy a potem wyprowadziliśmy tę jedną ważną kontrę w dogrywce. Cieszymy się, że po 20 latach udało nam się zdobyć tytuł" - powiedział kapitan Unii Krystian Dziubiński.

Przyznał, że Unia nie wyglądała w niedzielę na lodzie najlepiej: "Chyba wszyscy to widzieli. Jednak w hokeju wygrywa się dobrą defensywą. Nasz bramkarz potrzymał nasze nadzieje na mistrzostwo a reszta grała z poświęceniem".

Smutku nie krył obrońca GKS Kacper Maciaś: "Jak była dogrywka, to stało się jasne, że o wszystkim zdecyduje jedna bramka. Na pewno teraz czuję ja i pozostali koledzy z drużyny wielki smutek i rozczarowanie. Cały sezon ciężko pracowaliśmy. Jednak w finale spotkały się dwie najlepsze drużyny sezonu. Unii należą się teraz gratulacje".

Siódmy mecz finałowy: GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 po dogrywce (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1).

Stan rywalizacji play off (do czterech zwycięstw): 4-3 dla Unii, która zdobyła mistrzostwo Polski, a GKS srebrny medal.

Bramka: 0:1 Mark Kaleinikovas (67). 

Kary: GKS - 2, Unia - 2 minuty. Widzów: 1 400.

GKS Katowice: John Murray - Maciej Kruczek, Noah Delmas, Bartosz Fraszko, Grzegorz Pasiut, Mateusz Bepierszcz - Santeri Koponen, Aleksi Varttinen, Miro Lehtimaki, Joona Monto, Olli Iisakka - Ryan Cook, Jakub Wanacki, Sam Marklund, Mateusz Michalski, Igor Smal oraz  Mychajło Kowalczuk, Kacper Maciaś, Shigeki Hitosato.

 Re-Plast Unia oświęcim: Linus Lundin - Kristaps Jakobson, Roman Diukow, Mark Kaleinikovas, Krystian Dziubiński,  Kacper Sadłocha -Joonas Uimonen, Kalle Valtola, Henry Karjalainen, Ville Heikkinen, Erik Ahopelto -  Carl Ackered, Peter Bezuska, Andrij Denyskin, Elliot Lorraine, Sebastian Kowalówka oraz  Miłosz Noworyta, Jan Sołtys, Łukasz Krzemień, Dariusz Wanat.