Na test można zapisać się przez internet, wypełniając prosty formularz kwalifikacyjny. Po zakwalifikowaniu się na test można umówić się na wymaz przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Aby otrzymać zlecenie online, należy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza rodzinnego, pomocy udzielić może lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pracujący tam lekarz w ramach teleporady lub wizyty udzieli konsultacji, a jeśli oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.

Testy można wykonać także w weekend – wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.

W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.