Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sześć nowych pociągów Impuls pojedzie małopolskimi torami. ZDJĘCIA

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2016.11.28 08:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:08 )
Nowoczesne pojazdy trafią w połowie grudnia między innymi na trasę pomiędzy Krakowem a Tarnowem. Po uroczystym przekazaniu pociągów wykonanych przez nowosądecki Newag, pojazdy zostały zaprezentowane okolicznym mieszkańcom.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego
Nowe Impulsy na małopolskich torach

4-członowe Impulsy mieszczą 200 pasażerów na miejscach siedzących, a 5-członowe mogą przewozić 250 osób na miejscach siedzących. Ich prędkość eksploatacyjna wynosi 160 km/h. Na zakup taboru przewidziane zostało unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 42 mln euro. Wkład własny pokryto z budżetu województwa oraz funduszu kolejowego.

Nowy tabor spełnia rygorystyczne normy europejskie, w tym europejski system bezpieczeństwa ETCS poziom 2, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróży pasażerów w regionie. Pociągi są wyposażone m.in. w klimatyzację, ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne, stojaki na rowery, automaty biletowe oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi (np. przewijaki).

"Ładny, nowoczesny, komfortowy. Nie odbiegamy już od Europy jeśli chodzi o nasze pociągi" - podkreślają pasażerowie w rozmowie z reporterem Radia Kraków. 

Zbigniew Konieczek podkreślił, że nowe pociągi dla Małopolski, regionu w którym mieści się siedziba spółki Newag, są dostarczane w roku jubileuszu 140-lecia założenia firmy. Jeden ze składów dostarczonych dla Małopolski będzie setnym pociągiem wyprodukowanym w Newagu.

Obecnie w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez samorządowe Koleje Małopolskie funkcjonują dwie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, a także SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów. 11 grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy, uruchomiona zostanie trzecia linia SKA3 Kraków – Tarnów. W planach są kolejne linie, w tym z Krakowa do Skawiny, a później wydłużenie jej w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia.

Wszystkie linie SKA obsługuje spółka samorządowa Koleje Małopolskie, która wozi pasażerów od grudnia 2014 r. W ciągu 16 miesięcy firma obsłużyła ponad 3 mln osób, a do końca tego roku prognozuje przewieźć ponad 6,5 mln pasażerów.

Wszystkie pociągi KM charakteryzują się jednolitą kolorystyką, zgodną z nowym logo Małopolski - występują w nim kolory: szary, żółty, niebieski, różowy i zielony.

Według zapowiedzi Leszka Zegzdy samorząd małopolski, który posiada 44 pociągi, docelowo chce ich mieć 60. Dlatego w lecie przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na zakup kolejnych kilkunastu składów.

Nowe pociągi, po zakończeniu prezentacji w Nowym Sączu, wyruszyły w podróż do Krakowa. Ściga się z nimi kierowca rajdowy Michał Kościuszko. Metę przewidziano przy Dworcu Głównym około 14:30. 

 

Przeczytaj: Na sądeckich torach pojawi się w grudniu nowy przewoźnik - Koleje Małopolskie

 

 

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię