Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Setny litr krwi oddal dziś starosądeczanin Andrzej Lis, bijąc rekord Guinessa

Pan Andrzej dzieli się krwią nieprzerwanie od ponad 47 lat! W tym czasie mógł uratować życie blisko tysiącu osobom. Swoją przygodę z oddawaniem krwi rozpoczął jako 17-latek.

fot: Pixabay

Andrzej Lis, krwiodawca rekordzista oddał w niedzielę setny litr krwi podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu (Małopolskie). Organizatorzy przypuszczają, że jest on pierwszym człowiekiem na świecie, który honorowo oddał taką ilość pełnej krwi.

Rekordzista należący do Starosądeckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK krew oddał w specjalnym krwiobusie - przez całą niedzielę pobierano w pojeździe ten płyn ustrojowy od wszystkich chętnych. Towarzyszył mu syn Krzysztof, który jest także honorowym dawcą. Akcję udokumentowano, aby zgłosić rekordzistę do Księgi rekordów Guinnessa.

Andrzej Lis, który honorowym dawcą został jako osiemnastolatek 17 sierpnia 1974 r., wyznał dziennikarzom, że dla niego czas ten "przeleciał nawet nie wie kiedy", a punkty krwiodawstwa stały się dla niego jak rodzina. "Dziś znowu odwiedziłem swoją rodzinę, bo punkt krwiodawstwa, to jest jak rodzina, jak się ją odwiedza sześć razy w roku" - mówił.

Rekordzista zachęcając innych do oddawania krwi, podkreślił, że punkty jej poboru są "najbezpieczniejszymi miejscami z pełnym reżimem sanitarnym", a procedura trwa ok. pół godziny, z czego samo pobieranie krwi to 5-6 minut i jest "jak ugryzienie komara".

Jak przypomnieli przedstawiciele PCK, Andrzej Lis jest aktywnym działaczem tej organizacji, a za swoją działalność i systematyczne oddawanie krwi został odznaczony w 1989 roku Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku 2002 roku wraz z grupą krwiodawców założył Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi. Początkowo klub liczył 15 członków, by dziś zrzeszać już ponad 100 osób, które systematycznie oddają krew.

Andrzej Lis jest organizatorem otwartych akcji oddawania krwi, odbywających się corocznie w tym mieście z okazji Dnia Dziecka i św. Mikołaja. Tylko w ramach tych akcji klub zebrał ponad 400 litrów krwi.

Rekordzista jest również pomysłodawcą organizowania cyklicznych pogadanek i prelekcji na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa, z którymi trafia do wielu szkół w powiecie nowosądeckim. Od 1989 r. do dnia dzisiejszego odbyło się ponad 200 takich spotkań - uczestniczyło w nich ok. 3–4 tys. uczniów. Był również pomysłodawcą ustanowienia kapelana dla Krwiodawców Ziemi Sądeckiej.

Lis w 2017 r. był inicjatorem całorocznej zbiórki krwi pod nazwą "725 litrów krwi na 725 lecie lokacji miasta Nowy Sącz". Akcja odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców w wyniku czego uzbierano 800 litrów krwi.

Po Małopolsce będzie jeździł nowy krwiobus. Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przekazał go dziś w Starym Sączu marszałek Witold Kozłowski. Centrum dysponowało dotychczas trzema takimi pojazdami, ale jeden  nich jest już mocno wyeksploatowany.
- Przekazujemy najnowocześniejszy mobilny punkt poboru krwi - mówił na starosądeckim rynku marszałek Małopolski

Na nowym krwiobusie, w którym od rana pobierano dziś krew jest zdjęcie Andrzeja Lisa.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Joanna Porębska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3289520

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię