"Po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców z gorącą prośbą o włączenie się w różne formy wsparcia dla obywateli Ukrainy. W akcję niesienia pomocy zaangażowanych jest wiele osób, organizacji, firm i instytucji. Potrzeby jednak wciąż są duże, o czym na co dzień przekonujemy się w Miejskim Punkcie Pomocy. Każdy gest pomocy, dzięki któremu będziemy mogli nadal kontynuować jego działalność i systematycznie wspierać potrzebujących, jest bardzo ważny" – informuje rzeczniczka zakopiańskiego magistratu Anna Karpiel-Semberecka.

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony do włosów i środki myjące, płatki śniadaniowe, kasza gryczana, makarony, kawa, herbata, przecier pomidorowy, sosy do makaronów, olej, mleko, konserwy mięsne i rybne, pasztety, dżemy, konfitury, słodycze dla dzieci, mąka, cukier, artykuły dla niemowląt i dzieci, odzież – nowa lub w bardzo dobrym stanie.

Osoby chcące włączyć się w pomoc mogą dostarczać dary do wyznaczonych punktów zbiórki w Urzędzie Miasta Zakopanego przy ul. Kościuszki 13 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00– 15.00 i w Zakopiańskim Centrum Edukacji przy ul. Kasprusie 35a od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–18.00 i w sobotę w godz. 10.00–15.00.

Punkt zbiórki darów dla Ukrainy w Zakopanem działa od pierwszych dni wojny. Z miasta pod Giewontem udało się wysłać do partnerskiego miasta Stryj ponad 10 ton darów, a dzięki zebranym darom udzielane jest bezpośrednie wsparcie rzeczowe uchodźcom na miejscu. Transport pomocy rzeczowej dla Ukraińców przebywających pod Tatrami przesłało także niemieckie partnerskie miasto Siegen z Nadrenii Północnej-Westfalii.