W Tatry nadeszła fala ciepłego powietrza, a słoneczna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Należy jednak pamiętać, że w partiach szczytowych nadal panują warunki typowo zimowe. Powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek leżało 86 cm śniegu, a termometry na szczycie w południe wskazywały 11 st. ciepła. Nagłe ocieplenie powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Trasa narciarska ze szczytu Kasprowego do Doliny Gąsienicowej jest czynna, a wyciąg krzesełkowy w poniedziałek wywoził narciarzy.

"Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC" – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na szlakach w dolinach do wysokości górskich schronisk nie ma już śniegu. Wyjątek stanowi szlak do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - tam na szlaku dojściowym nadal zalega śnieg.