"W Tatrach są już pierwsze zwiastuny wiosny. Do życia budzi się flora – pierwsze, pojedyncze krokusy pokazały się między innymi w Dolinie Kościeliskiej na Wyżnej Kirze Miętusiej czy na Kalatówkach, ale większość tatrzańskich hal jest jeszcze pod śniegiem. Obecnie nad górskimi potokami pięknie kwitną lepiężniki - dość nietypowo, ponieważ najpierw wypuszcza pąki kwiatów, a następnie liście" – powiedział PAP Krzeptowski-Sabała.

Lepiężniki upodobały sobie miejsca wzdłuż cieków wodnych. Masowo rosną nad brzegami górskich potoków. Na razie w Tatrach nie ma innych kwiatów. Wysypu fioletowych, krokusowych dywanów spodziewany jest w połowie kwietnia. Tatrzański Park Narodowy już rozpoczął nabór wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie, aby turyści nie zadeptywali krokusów.

Oznaką nadchodzącej wiosny w Tatrach jest też aktywność zwierząt. W tatrzańskich dolinach słychać śpiew ptaków, a po zimowej hibernacji budzą się żaby trawne. Ich skrzek, choć na razie w niedużych ilościach, jest już widoczny na przykład w Dolinie Kościeliskiej oraz w Dolinie Olczyskiej.

W tatrzańskich dolinach na śniegu są też widywane tropy niedźwiedzi świadczące o ich aktywności. Świstaki po zimowej drzemce zaczną się wybudzać dopiero na początku maja. Wtedy też spodziewane są wykoty kozic.