Ostatnie dni to powrót zimy w Tatry, a co za tym idzie przedłużony sezon narciarski. Jeszcze do poniedziałku można uprawiać turystykę narciarską na wszystkich zaśnieżonych szlakach, a jeszcze dłużej w Kotle Gąsienicowym narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wyciągu krzesełkowego.

Miłośnicy sportów zimowych tegoroczną majówkę będą mogli spędzić na stoku. Na Kasprowym Wierchu wciąż dostępna jest kolej krzesełkowa w Dolinie Gąsienicowej. Na trasie narciarskiej utrzymują się dobre warunki, dlatego majówka będzie idealną okazją, by pożegnać ten sezon zimowy

– przekazała Marta Grzywa z Polskich Kolei Linowych (PKL). Dodała, że termin zamknięcia wyciągu w Dolinie Gąsienicowej jest uzależniony od warunków pogodowych, dlatego PKL rekomendują, aby sprawdzać na bieżąco informacje o dostępności trasy na stronie internetowej.

Trasa narciarska ze szczytu Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową może być czynna nawet do 5 maja, o ile będzie odpowiednia pokrywa śniegu. Od 6 maja planowany jest przegląd kolejek linowych na Kasprowym Wierchu i już definitywnie zakończy się sezon narciarski. Pokrywa śnieżna na szczycie sięga ok 80 cm.

„Wiosna pomału gości również w wyższych partiach Tatr. Mam już informacje, że świstaki zaczęły się wybudzać i pojedyncze osobniki wybijają się ze swoich zimowych nor. Lęgi zakładają ptaki takie jak: siwerniaki, czeczotki czy podróżniczki. Nadal trwają też tokowiska cietrzewi” – powiedział PAP przewodnik i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Tomasz Zając.

Zauważył, że początek przedłużonego weekendu ma przynieść zdecydowaną poprawę pogody – zaświeci słońce, a temperatura w Zakopanem ma wzrosnąć 1 maja do 23 st. C.

Hotelarze spod Tatr spodziewają się podziału tegorocznej majówki na dwa turnusy: od 27 kwietnia do 1 maja i od 1 do 5 maja.

Wybierając się w wyższe partie Tatr nadal konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego jak: raki, czekan i kask oraz lawinowe ABC. Na szlakach w dolinach reglowych panuje wiosna - przeminął już czas kwitnienia krokusów. Planując wycieczkę do Morskiego Oko należy wcześniej za pośrednictwem strony internetowej TPN zarezerwować miejsce parkingowe lub skorzystać z transportu publicznego. Aby uniknąć stania w kolejce przed wejściem na szlak, warto jest kupić wcześniej tzw. e-bilet wstępu do parku.