Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sezon pasterski uroczyście otwarty!

  • Podhale
  • date_range Niedziela, 2015.04.26 17:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:06 )
Bacowie z południa Polski spotkali się dzisiaj w Sanktuarium w Ludźmierzu niedaleko Nowego Targu aby oficjalnie zainaugurować tegoroczny sezon pasterski. Modlili się o dobry rok na bacówkach.

fot. P. Bolechowski

Górale w Ludźmierzu rozpoczęli sezon pasterski, fot. P. Bolechowski

Górale spotykają się w Ludźmierzu co roku w niedzielę poprzedzającą dzień świętego Wojciecha. Górale modlą się do Gaździny Podhala o dobrą pogodę i powodzenie. Andrzej Skupień prezes Związku Podhalan podkreśla, że górale modlą się także o to, by tradycja pasterska w Tatrach przetrwała, bo chętnych do bacowania jest coraz mniej.


Dzisiaj bacowie którzy już wkrótce z owcami wyruszą na hale otrzymali poświęconą wodę i ogień. Woda posłuży do poświęcenia bacówek i miejsca gdzie przez lato będą pracować, a ogień do rozpalenia na bacówce pierwszej góralskiej watry. Dzisiaj poświęcenia wody w Ludźmierzu dokonał ksiądz Stanisław Olszówka.

W uroczystościach w Ludźmierzu wzięła dziś udział prezydentowa Anna Komorowska która po Mszy Świętej  złożyła również wiązankę kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II przy tutejszym sanktuarium.

/P. Bolechowski, rnb/

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

694158

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię