Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pogoda w ferie: dobre warunki dla narciarzy, kiepskie dla fanów górskich wycieczek i kierowców

To będą wymarzone dwa tygodnie dla narciarzy, ale trudne warunki dla fanów górskich wycieczek i kierowców. Dziś ferie zaczęli mieszkańcy pięciu kolejnych województw, wśród nich są Małopolanie.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Warunki dla narciarzy i snowboardzistów powinny być wyśmienite. Wszystko za sprawą niżu Mikołaj, który nadciąga z terenu Finlandii - przekonuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Jeżeli ktoś wybiera się na ferie w nasze polskie góry, Taty, ale również Beskidy, to te warunki będą naprawdę bardzo dobre. Nie ma nic lepszego niż jazda na świeżym śniegu, deska czy narty, które lekko wbijają się w taki puch i później zsuwamy się w dół. To jest coś niesamowitego. Także Mikołaj mimo wszystko dla tych, którzy mają ferie, przyniesie małe prezenty.

Temperatura w górach cały czas powinna być na lekkim minusie. W pozostałej części Małopolski będzie oscylować wokół zera. Termometry w ciągu dnia maksymalnie pokażą 2 stopnie Celsjusza. Uważać będą musieli przede wszystkim kierowcy:

Śnieg, który będzie padał, dodatkowo wartości w nocy lekko ujemne mogą powodować oblodzenia. Nie będą to dobre warunki.

Wybierając się na Podhale, należy pamiętać o oponach zimowych. Do bagażnika warto zabrać także łańcuchy, bo te mogą się przydać.

Odmrażanie samochodu

Środa, 2023.01.25

Uważać muszą również fani górskich, pieszych wycieczek:

Tam jest zagrożenie lawinowe drugiego stopnia, a przypominam, że wtedy jest najwięcej niebezpiecznych wypadków niestety tych śmiertelnych, ponieważ to zagrożenie 2. stopnia jest bardzo często ignorowane. Wiatr, który będzie wiał wysoko w górach, powoduje, że to będą zawieje i zamieści śnieżne. Niestety do chodzenia warunki będą trudne. Ja bym jednak proponował narty.

Na Kasprowym wierchu jest 115 centymetrów śniegu, na Hali Gąsienicowej około 60 centymetrów , a u podnóży Tatr od 20-40 centymetrów śniegu.

Dla najmłodszych mamy jeszcze jedną dobrą informację - pogoda będzie sprzyjać lepieniu bałwana!  Najbliższej nocy w górach i na obszarach podgórskich spadnie nawet 20 centymetrów śniegu, do końca tygodnia może to być łącznie 50 centymetrów.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię