Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na okres wakacyjny wracają bezpośrednie połączenia kolejowe do Zakopanego

  • Krzysztof Orski
  • date_range Czwartek, 2021.06.24 11:34 ( Edytowany Czwartek, 2021.06.24 11:38 )
Od soboty, przez okres wakacyjny pociągi będą kursować przebudowywanym odcinkiem trasy kolejowej Kraków – Zakopane. W rozkładzie przewidziano 10 bezpośrednich dalekobieżnych połączeń do stolicy Tatr m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych.

fot: Piotr Korczak

Modernizację jednotorowego odcinka tzw. kolejowej „zakopianki” zaplanowano etapami, aby zapewnić dojazdy pociągiem na Podhale w sezonie letnim i zimowym. Od września realizowane będą kolejne fazy prac zwiększające możliwości kolejowego dojazdu do stolicy tego regionu.

Jak poinformowała w czwartek Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, na tegoroczne wakacje w rozkładzie przewidziano 10 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska i Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych, w tym m.in. z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu.

Zgodnie z założeniami inwestycje realizowane przez PLK na trasie Kraków – Zakopane skrócą czas podróżowania między tymi miastami do nieco ponad dwóch godzin, zwiększą komfort i bezpieczeństwo. Ważnym efektem prac jest zapewnienie lepszej dostępności podróżnych do kolei.

Na modernizację kolejowej „zakopianki” na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Według przedstawicielki PLK, do tej pory na trasie zmodernizowano perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Na odcinkach Skawina - Sucha Beskidzka, Sucha Beskidzka - Maków Podhalański, Bystra Podhalańska – Jordanów, Chabówka – Sieniawa, Nowy Targ – Szaflary pociągi jadą już po nowych torach.

Nowe stacje i przystanki kolejowe działają w miejscowościach: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ. Do tego wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia ponad 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Krzysztof Orski

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię