Do udziału w wydarzeniu zapraszali proboszczowie wszystkich nowotarskich parafii. Uczestnicy marszu modlili się, niosąc sztandary, flagi papieskie, różańce oraz portrety świętego Jana Pawła II. Wydarzeniu patronował arcybiskup Marek Jędraszewski.

Przed tygodniem około 2 tysięcy wiernych z Podhala przemaszerowało przez Nowy Targ w ramach protestu przeciwko "podważaniu autorytetu papieża Polaka". Współorganizator marszu, proboszcz sanktuarium świętego Jana Pawła II, ksiądz Jan Karlak przypomniał, że Ojciec Święty w 1997 roku prosił pod Krokwią w Zakopanem, byśmy bronili Krzyża. "Dlatego dzisiaj ten krzyż podejmujemy - krzyż oszczerstw, jakie spadły niesłusznie na świętego Jana Pawła II" - powiedział duchowny.

Ojciec święty związany był z Podhalem, dokąd jako papież pielgrzymował kilkakrotnie. W 1979 roku spotkał się z milionem wiernych na nowotarskim lotnisku, a w 1997 roku przewodniczył Mszy Świętej pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Do górali przyszyły papież przyjeżdżał także, jako metropolita krakowski.

2 kwietnia - w niedzielę palmową - w Zakopanem odbędzie się "Marsz solidarności ze świętym Janem Pawłem II". Rozpocznie się w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, następnie zgromadzeni przejdą do Sanktuarium świętej Rodziny, a potem do kościoła św. Krzyża. Zaapelowano, by wierni przyszli na marsz z flagami papieskimi.