Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W kwietniu zostanie otwarte Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

  • Marek Mędela
  • date_range Niedziela, 2022.01.23 10:23 ( Edytowany Niedziela, 2022.01.23 10:33 )
To nowa placówka, która powstałą w zabytkowym budynku tzw. Lagerhausu, około 22 metrów od Muzeum Auschwitz. Na trzech piętrach przedstawiona zostanie w nim historia Ziemi Oświęcimskiej, a także jej mieszkańców, którzy w czasie II wojny światowej angażowali się w pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Część ekspozycji poświęcona będzie także ucieczkom z obozu, a także represjom, jakie spotkały mieszkańców w czasach PRL-u. Dyrektor muzeum Dorota Mleczko mówi Radiu Kraków, że w ekspozycji najważniejsze będą relacje świadków historii.

fot: M.Mędela

Wystawa w znacznej części oparta jest na relacjach świadków historii, którzy opowiadają jak się żyło na tym terenie w czasie wojny, jak angażowali się w pomoc więźniom obozu. Żeby uwiarygodnić ten przekaz, cały czas zbierane są pamiątki z tego okresu.

Muzealnicy od niedawna pracują już w nowej siedzibie. Trwają ostatnie prace związane z przygotowaniem do otwarcia  - dodaje Dorota Mleczko.

Zostało jeszcze uzupełnianie gablot, zbieranie tematów, podpisów, informatorów, zrobienie folderów pokazujących instytucję i wystawę.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zostało utworzone w 2018 roku. Jego organizatorem jest Powiat Oświęcimski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3328552

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię